Řecku pomůže jedině bankrot, nevyhne se mu. Poučme se!

- Zahraniční autor: Redakce NašePeníze.cz

Řecku může od dluhů pomoci jen jejich umělé snížení na úkor držitelů řeckých státních dluhopisů, tvrdí studie belgického institutu Breguel. To by se rovnalo řízenému bankrotu.

Obavy z případného dominového efektu, který by dohnal na pokraj bankrotu další státy eurozóny, jsou přehnané, Foto: SXC

Obavy z případného dominového efektu, který by dohnal na pokraj bankrotu další státy eurozóny, jsou přehnané, Foto: SXC , zdroj: NašePeníze.cz

Řecko se může snažit sebevíc, ale dostat své dluhy pod kontrolu se mu nepovede. Celkové náklady spočívající v rozpočtových škrtech by byly příliš velké, aby si je země mohla dovolit. Místo toho je jediným přijatelným řešením řízený bankrot, v němž se sníží hodnota řeckých státních dluhopisů o třicet procent. Pak by se řecké vládě mohlo podařit díky nutným rozpočtovým a ekonomickým reformám dluh stabilizovat, tvrdí analytici belgického institutu Breguel.

Letošní státní dluh Řecka dosáhne 150 procent HDP a bude dál růst. Zastavit toto zvyšování zadlužení vůči HDP by Řecko, jehož ekonomický růst bude v příštích letech slabý, mohlo jen, kdyby veřejné finance dokázaly hospodařit s přebytkem 14,5 procenta HDP před odečtením úroků ze státního dluhu. To se v posledních padesáti letech žádné zemi nepodařilo, soudí studie Breguelu.

Pokud si Řecko a zbytek eurozóny tuto situaci nepřiznají, nebude si Řecko po roce 2012 moci na finančních trzích půjčit už ani euro. Další půjčky od členů měnové unie nepřicházejí v úvahu z politických důvodů. Proto jedinou rozumnou strategií by bylo snížit hodnotu řeckých státních dluhopisů o 30 procent.

Na to by doplatily banky v eurozóně, které drží řecké dluhopisy v hodnotě 52 miliard eur. Nejvíce postiženy by byly německé a francouzské finanční ústavy. Řecké banky mají tyto cenné papíry za 68 miliard eur a Evropské centrální banka vlastní řecké dluhopisy za 50 miliard eur. Podle analytiků z Breguel však jsou banky schopny snížení hodnoty dluhopisů ustát. I když analytici nevylučují, že některé banky budou potřebovat doplnit kapitál, ať už od soukromých investorů nebo od daňových poplatníků. 

Obavy z případného dominového efektu, který by dohnal na pokraj bankrotu další státy eurozóny, jsou proto přehnané.

-Více na Profit.cz

 

Kam dál?

- Řecko splnilo podmínky a dostane další finanční injekci

- Řecko krachuje, přitom za armádu utrácí nejvíc v Evropě

- Řecko přijalo úsporná opatření. Čím bude bojovat o záchranu?

- Řecko pro svou záchranu prodá podíly v kasinech, železnici i poštovní službě

- Pomoc pro Řecko dosáhne až 120 miliard euro, bankrot ale nehrozí

Tagy: ekonomika Řecko bankrot