Reforma zdravotnictví: Mají mít lidé možnost připlatit si za nadstandard?

4. 5. 2011 – 8:19 | Zdravotnictví | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Reforma zdravotnictví: Mají mít lidé možnost připlatit si za nadstandard?
Sociální demokraté již před úterním jednáním sněmovny uvedli, že udělají vše pro to, aby návrh nebyl přijatý, Foto:SXC | zdroj: NašePeníze.cz

Ministr zdravotnictví Leoš Heger je v posledních dnech doslova čelí kritice z řad opozice, že chce rozdělit zdravotnictví pro bohaté a chudé. V koalici se o něm zase mluví jako o jednom z ministrů, který by se mohl stát obětí červnové rekontrukce vlády. Heger se ale nebojí.

"Na funkci nijak nelpím. Šel jsem do ní proto, že jsem měl zájem udělat nějakou rozumnou změnu ve zdravotnickém systému. A jestli se to nebude dařit, nemá cenu, abych tady byl," tvrdí nekonfliktní lékař Heger.

Novelu zákona přitom dlouhodobě kritizuje nejen opozice, ale i Česká lékařská komora (ČLK).

Chcete mít možnost připlatit si za nadstandard?

Přestože se opozice obává rozdělení zdravotnictví na bohaté a chudé, určitá forma nadstandardu ať už v oficiálním provedení, nebo formou "úplatků" již u nás funguje. Příkladem oficiálního nadstandardu, který je v mnoha nemocnicích žádanější než jsou možnosti, jsou například nadstandardní pokoje a s tím související strava.

Vládnoucí koalice chce zavést možnost, aby si měli lidé možnost připlatit si nejen za služby, které hradí zdravotní pojišťovna.

Ministr Heger k tomu uvedl: "Bude se to týkat pouze věcí, kde je možné připlatit si za nějaký lepší materiál, který není nezbytně nutný k tomu, aby léčba fungovala. Připlácení za cokoliv složitějšího bude muset být dáno přímo do přílohy zákona, tak jak to mají například stomatologové."

<%Anketa40%>

"Lékař však musí pacientovi pokaždé nabídnout plně hrazenou variantu péče nebo výkonu," říká náměstek ministra zdravotnictví Martin Plíšek (TOP 09).

"Ke každému výkonu, který je nadstandardní, musí být výkon, který je základní a má stejný medicínský efekt. Takže v tom je ta záruka. Myslím, že ta věc je docela srozumitelná a velmi jednoduchá. A to haló ve sněmovně jen ukazuje, že se jedná o jakýsi ideologický zlom, že to naše absolutně rovnostářské zdravotnictví by se mělo změnit na takové, kde si lidé, kteří o to budou mít zájem, budou moci připlácet. Jinak normální lidé, kterým nestojí za to si připlácet oční čočku, nebo se nechat operovat na operačním robotu - když to nepřináší prakticky žádné výhody pro pacienta -, to budou využívat velmi málo." Doplil Heger.

Pacient který nepožaduje nadstandard, by měl dále nárok z veřejného zdravotního pojištění na provedení výkonu, který je v souladu se současnými poznatky lékařské vědy. Podle koalice by měl však mít pacent možnost zažádat  provedení zdravotního výkonu jiným způsobem, a uhradit rozdíl mezi hodnotou nejlevnějšího zdravotního zákroku a toho nadstandardního.

Zavedení nadstandardu by mělo státní kase ušetřit asi čtyři až osm miliard korun.

Vyšší poplatek poplatek za pobyt v nemocnici

Pacienti si za pobyt v nemocnici zřejmě připlatí, návrh ministerstva zdravotnictví v úterý po více než pěti hodinách obstrukcí poslanci propustili do druhého čtení. Den hospitalizace se tak nemocným prodraží, místo 60 korun zaplatí 100.

Regulační poplatky

Cílem změn ve výši regulačních poplatků u lékařů-specialistů je racionalizace pohybu pacienta po zdravotnickém systému. Současný stav, kdy pacient neomezeně navštěvuje specializovaného lékaře bez znalosti vlastní diagnózy, je pro Českou republiku velmi nákladný. Zvýšení poplatku bude fungovat jako určitá forma gatekeepingu, avšak principiální svoboda volby lékaře bude díky této formě zachována. Specifické a jednoznačné případy, například návštěva oftalmologa při poranění oka, budou přirozeně řešeny zvlášť.

Logickým předpokladem daného opatření je snížení výdajů na léčbu jednak tím, že mnohé případy vyřeší přímo praktický lékař, a nebude tedy nutná nákladnější léčba u specialisty, jednak tím, že diagnóza praktika odkáže pacienta na konkrétního specializovaného lékaře, jenž zahájí léčbu, a omezí se tak počet „zbytných“ vyšetření.

Pacient si může vybrat sám jakou "značku" léku si vyzvedne

Generickou preskripcí je myšleno to, že lékař nebude předepisovat konkrétní lék, nýbrž pouze účinnou látku. Výběr medikamentu pak bude ponechán, po poradě s lékárníkem, přímo na pacientovi. Díky tomuto kroku lze očekávat výraznou úsporu nákladů, která je skutečně nutná. Ročně se v Česku za léky na recept vydá zhruba 35 miliard korun.

Opatření navrhované ministerstvem zdravotnictví rovněž přispěje eliminaci korupčnického prostředí, jež nyní zakládají tlaky farmaceutických firem na jednotlivé lékaře, a také postupné zlevnění léčiv.

Ve specifických případech bude lékařům preskripce konkrétního léku přirozeně umožněna. Pacienti se tak nemusí obávat, že tento krok nebude respektovat jejich individuální potřeby.

VIDEO: Ministr Heger k reformě zdravotnictví

Kurzy

Kurzovní lístek: 28.11.2023 Exchange s.r.o.

EUR 24,260 24,380
USD 21,910 22,090
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články