Regulační poplatky přinesly úsporu 10 mld korun

17. 3. 2009 – 1:23 | Naše peníze | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Regulační poplatky přinesly úsporu 10 mld korun
Foto: sxc.hu | zdroj: NašePeníze.cz

Regulační poplatky přinesly celkovou úsporu 10 miliard korun, která se investovala do dříve omezeně dostupné a nákladné léčby vážně nemocných.


- Zdravotnictví: Příliš drahých 30 korun
-
Regulační poplatky ve zdravotnictví zůstanou, budou však mírnější

Za první rok fungování se poplatky osvědčily a do českého zdravotnictví přinesly celkovou úsporu ve výši deset miliard korun – pět miliard korun se vybralo na regulačních poplatcích a dalších pět miliard představují úspory uvnitř systému, které zdravotní pojišťovny využily na financování moderní špičkové léčby. Tyto finanční prostředky umožnily mimo jiné zpřístupnění dříve nedostupné a nákladné léčby pro vážně nemocné, zvýšení dostupnosti účinné a moderní léčby ve specializovaných centrech, zvýšení počtu operačních zákroků, zkrácení dlouhých čekacích lhůt nebo navýšení financování zdravotnické záchranné služby a rozšíření počtu výjezdových stanovišť. V neposlední řadě regulační poplatky zvýšily dostupnost zdravotnických zařízení, uvolnily přeplněné čekárny a zvýšily tak komfort. Lékařská služba první pomoci přestala být zneužívaná a využívali ji pouze ti, kteří pomoc skutečně potřebovali.

 

Zcela se naplnilo očekávání ministerstva zdravotnictví a regulační poplatky plní svůj primární účel – lepší využití prostředků veřejného zdravotního pojištění a přesměrování peněz od banalit k potřebnějším pacientům. Zároveň zamezily zbytným návštěvám u lékaře. Počet návštěv na pohotovosti klesl o 36 %, u ambulantních specialistů o 15 %, u ambulantních specialistů v lůžkových zařízeních dokonce o 19 %. Došlo i k dalšímu očekávanému efektu – počet receptů na léky klesl o 28 % a výdaje na léky do 150 Kč poklesly o 19 %.  

 

„Díky regulačním poplatkům se podařilo výrazně omezit plýtvání ve zdravotnictví, ušetřit prostředky za levné léky a přesunout je na péči pro těžce nemocné. Ve specializovaných centrech, kde se léčí rakovina, roztroušená skleróza a další závažné choroby, bylo léčeno o 40 % více pacientů než v roce 2007, úhrada na léky ve specializovaných centrech vzrostla o 47 %, počet operací kyčelních a kolenních náhrad vzrostl například u VZP o 35 %.  Zároveň působí jako velmi účinné protikrizové opatření.“ uvádí příklady přínosu regulačních poplatků pro pacienty ministryně zdravotnictví Daniela Filipiová.

 

Dopad regulačních poplatků na omezení zbytných návštěv na pohotovosti, u ambulantních specialistů a zbytných ošetřovacích dnů v lůžkových zdravotních zařízeních je navíc stabilní a trvalý. Také v oblasti spotřeby léků trvá efekt snížení výdajů na levné léky jako je například aspirin nebo paralen, který umožnil zdravotním pojišťovnám zlepšit přístup k moderní účinné léčbě ve specializovaných centrech. „Ušetřené miliardy korun můžeme díky změně chování nás všech přesunout na úhradu dříve nedostupné a nákladné léčby pro vážně nemocné,“ připomíná Marek Šnajdr, první náměstek ministryně zdravotnictví a dodává: „S regulačními poplatky úzce souvisí i ochranný limit, který chrání především chronicky nemocné pacienty a pacienty trpící více chorobami. Díky němu se výrazně snížily náklady na léčbu celkem 18 700 pojištěncům. Přesto, že jsou poplatky nepopulární, zásadním způsobem zvýšily jistotu našich občanů, že až budou sami nebo jejich blízcí  vážně nemocní, dostane se jim moderní  a účinné léčby včas. “

 

 

CELKOVÝ FINANČNÍ DOPAD REGULAČNÍCH POPLATKŮ V ROCE 2008

 

 

Vybrané regulační poplatky

Odhad úspory

Ambulantní služby

1 801 mil. Kč

1 250 mil. Kč
(ušetřeno 4,15 milionů klinických vyšetření)

Re

Re  Recepty v lékárnách

2 437 mil. Kč

3 630 mil. Kč
(zabráněno obvyklému 9% nárustu nákladů)

Následná úspora 1 600 mil. Kč na straně pacientů

(zamezení růstu doplatků - kompenzován růst cen vzhledem k inflaci)

Pohotovost

107 mil. Kč

0 mil. Kč
(ušetřeno 400 tisíc návštěv na pohotovosti)

Lůžkové služby

679 mil. Kč

165 mil. Kč
(205 tisíc ušetřených ošetřovacích dní)

Celkem

5 024 mil. Kč

 5 045 mil. Kč

 
ZMĚNA POPTÁVKY PO ZDRAVOTNÍCH SLUŽBÁCH V ROCE 2008

 

Návštěvy ambulantních specialistů

-15,32%

Návštěvy ambulantních specialistů v lůžkových zařízeních

-19,15%

Dispenzární prohlídky

10,83%

Pohotovost

-36,07%

Výjezdy záchranné služby

0,49%

Počet ošetřovacích dnů v nemocnicích

-1,37%

Počet hospitalizovaných v nemocnicích

3,18%

Počet ošetřovacích dnů v zařízeních následné péče

-3,75%

Počet hospitalizovaných v zařízeních následné péče

5,09%

Počet položek na receptu

-30,67%

Počet receptů

-27,95%

Počet balení léků

-21,09%

Celková úhrada

-3,48%

 


Kurzy

Kurzovní lístek: 2.3.2024 Exchange s.r.o.

EUR 25,270 25,350
USD 23,320 23,420
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články