Reklamace: Trvejte na svých právech, vyplatí se to!

29. 10. 2012 – 21:45 | Spotřebitelé | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Reklamace: Trvejte na svých právech, vyplatí se to!
Soudy v těchto případech rozhodují relativně rychle a pro prodejce je to signál, že nerespektování práv spotřebitelů se jim nemusí vyplácet. Foto:SXC | zdroj: NašePeníze.cz

Trvejte na svých právech. Alespoň to radí dle svých zkušeností z praxe právníci sdružení dTest. Jak ukazují některá soudní rozhodnutí, trvat na svých spotřebitelských právech se vyplácí. DTest tedy doporučuje nenechat se při jednání s obchodníkem odradit po prvním neúspěchu.

Postoje českých spotřebitelů jsou spíše pasivní. Zákazníci spor v případě první neúspěšné reklamace často vzdávají. Pokud jsou ale v právu, existuje řada možností obrany. Vždy doporučujeme mít názor podpořený posudkem soudního znalce. Nejlépe s právní pomocí pak lze podat žalobu k soudu. Soudy v těchto případech rozhodují relativně rychle a pro prodejce je to signál, že nerespektování práv spotřebitelů se jim nemusí vyplácet.

Příkladem, který potvrzuje, že aktivní přístup se vyplácí, je i spor pana Petra s prodejnou sportovních potřeb A3 Sport. Ta mu zamítla reklamaci obuvi v hodnotě 1057 Kč. Zákazník byl přesvědčen, že je v právu, a proto neváhal obrátit se na soudního znalce, který mu jeho názor potvrdil. Na naší poradenské lince 299 149 009 jsme doporučili odstoupení od smlouvy. Tento krok ovšem společnost nerespektovala.

Pan Petr neváhal použít další možnosti obrany a s pomocí právníka zahájil soudní spor, který žalovaná společnost prohrála. Obchodníci často zamítají reklamace, neboť vycházejí z předpokladu, že se zákazníci nebudou o nižší částky soudit. V tomto případě se společnosti ale takový přístup nevyplatil, neboť ve finále zaplatila mnohonásobně vyšší sumu. Mimo částky 1057 Kč za boty uhradila společnost A3 Sport ještě náklady nutné k uplatnění reklamace ve výši 2181 Kč a dále 13547 Kč jako náhradu nákladů řízení.

Pro výpočet nákladů soudního řízení můžete využít kalkulačku.

Kurzy

Kurzovní lístek: 13.4.2024 Exchange s.r.o.

EUR 25,270 25,370
USD 23,700 23,820
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články