Rekordní přebytek obchodní bilance navzdory silné koruně, drahé ropě a zpomalení růstu v Evropě
4. 9. 2008 – 10:40 | Naše peníze | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:
Obchodní bilance v červenci vykázala přebytek 7,2 mld. korun (-0,8 mld.; červenec 2007), což výrazně překonalo očekávání (trh: 2.8 mld. AFT: 0,5 mld.) a jedná se o první přebytek za červenec v historii. Ve struktuře za meziročním zlepšením stálo především lepší výsledek v obchodu s auty a stroji (přebytek zvýšen o 7,2 mld.). Ovšem toto zlepšení opět umazával nárůst deficitu v obchodu s ropou o 2,8 mld. jako důsledek rekordních cen ropy.
Červencová a případně někdy i srpnová statistika zahraničního obchodu bývá ovlivněna negativní sezónnosti. Řada průmyslových podniků vyhlašuje na konec července celozávodní dovolené , které vedou k poklesu výroby (exportu). Navíc tento vliv některé roky ještě umocňuje dva dny volna navíc na začátku měsíce. Celkově se sezónní efekt projevuje poklesem obratu zahraničního obchodu a v minulosti i vyšším deficitem.
Letos lepšímu výsledu obchodní bilance pomohl sice vyšší počet pracovních dní (+ 3 dny; státní svátky připadly na víkend), ale i tak obrat zahraničního obchodu je nejnižší v letošním roce. Sezónnost se tedy opět projevila, ale dlouhodobě pozitivní vývoj exportu dokáže značně eliminovat negativní vlivy, jakými byly deficity obchodní bilance.
Nečekaně vynikající výsledky nadále vykazují exportéři ze zpracovatelského průmyslu. Novým tahounem se jak ve statistikách průmyslu tak zahraničního obchodu stál elektrotechnický průmysl – největší nárůst vývozu zaznamenala obchod s telekomunikační technikou (+3,2 mld.), výrazněji své saldo zvýšil obchod s IT (+1,4 mld.). Vývoz automobilů pokles o 2,4 mld. korun, což ale bylo více než tvořil pokles dovozů (-0,4 mld.). Automobilový průmysl tedy zatěžuje obchodní bilance negativním příspěvkem v posledních měsících a snižuje tak svůj celkový přebytek.
Výsledky zahraničního obchodu zatím překvapivě nevykazují zásadní dopady silné koruny a ekonomického zpomalení západní Evropy. Vliv silné koruny je pravděpodobně zatím tlumen kurzovým zajištěním (hedging). Proto se přikláníme k názoru, že oba negativní vlivy se projeví s větším zpožděním v druhé polovině roku a případně na začátku příštího roku. Vedle toho se daří vývozcům pronikat i na východní trhy – vývozy do Ruské federace si 2–3 roky drží vysokou dynamiku nad 30% y/y a Rusko je druhý hlavní obchodní partner po státech EU.
Za první sedm měsíců letošního roku kumulovaný přebytek dosáhl již 72,8 mld. a je meziročně vyšší o 16,3 mld. Díky posledním výsledkům odhadujeme celoroční přebytek obchodní bilance na úrovni 100 mld. korun.
Statistický úřad také revidoval výsledky za loňský rok a za první pololetí letošního roku. Přebytek za rok 2007 byl zvýšen o 0,8 mld. na 87,9 mld. a také přebytek za letošní pololetí byl zvýšen o 1,2 mld. na 65,5 mld. CZK.
Devizový trh na výsledky výrazně nereagoval a koruna oscilovala kolem úrovně 24,70 CZK/EUR.
Atlantik FT