Roaming: Ze zahraničí budeme telefonovat levněji

23. 3. 2009 – 4:08 | Spotřebitelé | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Roaming: Ze zahraničí budeme telefonovat levněji
Foto: sxc.hu | zdroj: NašePeníze.cz

Ceny za telefonování ze zahraničí budou dále klesat. Od léta roku 2010 se sníží maximální sazba za jednu minutu ze současných 0,46€ na 0,40€. Ceny za zprávy SMS budou stát nejvíce 0,11€ oproti současné průměrné sazbě 0,29€. Výhody pocítí především lidé, kteří cestují za hranice v rámci Evropské unie.


- Ceny ROAMINGu za volání opět klesají, ceny ROAMINGových SMS ne
- Roaming: Eurotarif začal platit plošně v celé EU


První dohoda o snížení cen za mobilní telefonování z roku 2007 předvídala postupné snižování cen ve několika fázích v období 2008-2012. V pondělí 9. března se dohodli poslanci ve výboru pro průmysl, výzkum a energetiku, ze horní hranice za jednu protelefonovanou minutu v rámci EU by měla být od léta 2010 stanovena na 0,40€ (bez DPH). Maximální výše za přijatý hovor má být stanoven na 0,16€ (bez DPH) za minutu.

Výrazné zlevnění SMS

Od července roku 2010 by mělo být přijímání hovorů z hlasové schránky v zahraničí bezplatné. Snížení cen by se mělo hlavně dotknout textových zpráv, které doposud stojí okolo 0,29€ (průměrná cena v EU). Poslanci se dohodli na výrazném snížení ceny na 0,11€ (bez DPH) za jednu textovou zprávu (SMS).

Konec nelibých překvapení při otevírání vyúčtování

Jeden z dalších požadavků je, aby uživatelé mobilního internetu měli k dispozici jasné informace o cenách, které jim hodlají účtovat poskytovatelé při pobytu v zahraničí. Jde především o ochranu zákazníků před \"roamingovým cenovým šokem\" kterému jsou vystaveni zákazníci, kteří si zapnou mobil při cestách do zahraničí a připojují se k internetu.

Půl eura za megabyte!

V této souvislosti jednali europoslanci o návrhu Evropské komise, která doporučila stanovit horní hranici 1,00€ za jeden megabyte dat stažených prostřednictvím mobilní sítě. Poslanci se nakonec rozhodli snížit maximální cenu na polovinu, tj. 0,50€ za 1MB.

Dohoda už v dubnu?

Během března a dubna se bude o konečné podobě dohody jednat se zástupci českého předsednictví EU. Poslanci doufají, že se podaří docílit kompromisu ještě před zahájením dubnového plenárního zasedání.    

Kurzy

Kurzovní lístek: 1.12.2023 Exchange s.r.o.

EUR 24,300 24,420
USD 22,210 22,390
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články