Rozdají čeští boháči po vzoru těch světových svůj majetek?

20. 5. 2011 – 16:16 | Životní styl | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Rozdají čeští boháči po vzoru těch světových svůj majetek?
Možná právě kroky světových boháčů inspirovaly i jednoho z těch českých, Foto: Radka Malcová | zdroj: NašePeníze.cz

Světoví miliardáři zavádějí nový trend, kterého se chytají i lokální boháči. Modním trendem je rozdat, nebo alespoň příslíbit většinu nashromážděného majetku na dobročinné účely.

V loňském článku jsme vás informovali, že osmatřicet amerických miliardářů věnuje alespoň polovinu svého majetku na charitu.

Tito miliardáři reagovali na výzvu investora Warrena Buffetta a zakladatele Microsoftu Billa Gatese. Dva nejbohatší muži Ameriky zahájili kampaň "Giving Pledge", kterou chtějí miliardáře přimět, aby se zavázali, že během svého života nebo aspoň po smrti věnují podstatnou část svého majetku na filantropické účely.

Buffet i Gates to už v minulých letech udělali. Zakladatel Microsoftu Gates se dokonce tím, že rozdal majetek na charitativní projekty vzdal titulu nejbohatšího člověka na světě.

Psali jsme: Adopce na dálku: Pomáhají chudší lidé, majetní si nechají pro korunu vrtat koleno

Charita doráží do České republiky

Možná právě kroky světových boháčů inspirovaly i jednoho z těch českých. Šéf energetického gigantu ČEZ Martin Roman v časopise Ekonom uvedl, že rozdá většinu svého majetku na charitu.

Martin Roman v rozhovoru řekl, že podstatnou část svého soukromého jmění, odhadovaného v řádu stamilionů korun, chce vložit do charitativních či vzdělávacích projektů.

"Se ženou jsme se dohodli, že většinu peněz chceme ještě za svého života darovat na dobročinné účely, protože jsme si jisti, že žádné z dětí není šťastné proto, že zdědí hodně peněz," prohlásil Roman v rozhovoru pro týdeník Ekonom.

Svým potomkům chce prý poskytnout pouze "elementární" finanční zabezpečení. Myslí si totiž, že není dobré dětem umetat pohodlnou cestičku životem, ztrácí tím prý víru ve své vlastní schopnosti.

"Děti nejsou šťastné z peněz, ale ze svých úspěchů. Když dostanou všechno od rodičů, a přitom tuší, že to těžko mohou v životě dotáhnout dále než oni, je to pro ně velmi demotivující," poznamenal Roman.

... a na tom něco bude.

Kurzy

Kurzovní lístek: 25.5.2024 Exchange s.r.o.

EUR 24,610 24,710
USD 22,700 22,840
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články