Rozdíl v mateřské se začne vyplácet až v říjnu, žádat nemusíte

2. 6. 2010 – 20:32 | Naše peníze | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Rozdíl v mateřské se začne vyplácet až v říjnu, žádat nemusíte
Toto opatření představuje zátěž pro státní rozpočet ve výši 1,5 až dvě miliardy korun, Foto: SXC | zdroj: NašePeníze.cz

Rozdíl v mateřské, který vznikl od ledna do června letošního roku změnou zákona, začne Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ) doplácet matkám až v říjnu.

O vyplácení nových dávek či o doplatek není nutné žádat, ČSSZ obojí pošle automaticky.

Mateřská se nyní bude opět vyplácet ve výši 70 procent vyměřovacího základu místo snížených 60 procent. Současně se zrušilo i snížení denního vyměřovacího základu, ze kterého se mateřská počítá: z 90 se vrací na 100 procent.

Toto opatření představuje zátěž pro státní rozpočet ve výši 1,5 až dvě miliardy korun. Novela zákona, která začala platit od 1. června, také ruší karenční dobu pro vyplácení ošetřovného a prodlužuje ji o tři dny.

Mateřská se v loňském roce snížila kvůli státním úsporám ze 70 procent vyměřovacího základu mzdy na 60. Snížení mělo platit jeden rok. Poslanci, především z KDU-ČSL, ČSSD, KSČM a Strany zelených proti snížení protestovali. V únoru se podařilo KDU-ČSL sněmovnou protlačit návrh zákona, který mateřskou vracel na původní úroveň. Zákon ale odmítl Senát. Po přehlasování jeho veta novelu odmítl i prezident Václav Klaus, ale ani on se svou snahou neuspěl a mateřská se tak od června vrací na původní úroveň.

 

<%Anketa29%>

 

Proti zvýšení mateřské ostře protestovala zejména Občanská demokratická strana a TOP 09. "Neděláme nic jiného, než že pomáháme maminkám tak, že ty peníze bereme jejich dětem," komentoval situaci místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek.

Mateřská se pobírá 28 týdnů, její vyplácení zpravidla začíná šest až osm týdnů před porodem.

-Mediafax

Kam dál?

- Je možné s mateřskou žádat o hypotéku?

- Mateřská dovolená - na co máte nárok?

Kurzy

Kurzovní lístek: 2.12.2023 Exchange s.r.o.

EUR 24,260 24,340
USD 22,280 22,420
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články