Rozumíte financím? Pro 8 procent čechů je to neznámý svět

19. 10. 2010 – 12:20 | Naše peníze | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Rozumíte financím? Pro 8 procent čechů je to neznámý svět
Téměř 80 procent lidí si odkládá část svého příjmu stranou pro případ potřeby, Foto:SXC | zdroj: NašePeníze.cz

Více než pětina (22 procent) Čechů je vysoce finančně gramotná, naopak osm procent se ve světě financí vůbec neorientuje. Vyplývá to z průzkumu "Finanční gramotnost" agentury STEM/MARK pro ČSOB, jehož výsledky banka zveřejnila v úterý.

Z průzkumu také vyplynulo, že celkem 61 procent lidí v Česku se solidně orientuje v oblasti financí a ekonomiky, přičemž nejlepší znalosti respondenti prokázali v oblasti makroekonomiky a pojištění. Necelá třetina (31 procent) respondentů má alespoň základní znalost finanční oblasti.

 

TIP: Čtěte pravidelně NašePeníze.cz a neunikne vám nic ze světa financí

 

Průzkum se zaměřil na šest hlavních oblastí - účty, platební styk, úvěrové produkty, spořicí a investiční produkty, pojišťovací produkty a makroekonomika. "Překvapilo nás, že nejmenší znalost prokázali respondenti v oblasti spořicích a investičních produktů, což může být u některých dáno menší informovaností či zkušeností v této oblasti. Naopak jsme rádi, že v oblasti úvěrů si lidé vedli poměrně uspokojivě. Nejlepšího výsledku dosáhli respondenti překvapivě v oblasti makroekonomiky," komentoval výsledky průzkumu ředitel Kanceláře představenstva ČSOB Ondřej Škorpil.

 

TIP: Spoření: Jsme národem „střádalů“. Jak spoříme své peníze?

 

Součástí průzkumu byla i takzvaná behaviorální segmentace české společnosti. Z ní mimo jiné vyplynulo, že podíl takzvaných zranitelných (tedy starší člověk s nízkým příjmem a nízkými finančními znalostmi) činí okolo 23 procent a podíl takzvaných lehkovážných (mladý člověk s vysokým příjmem, vyučen, který nemá přehled o bankovních produktech ani o svých financích) je 13 procent. Právě to jsou skupiny, které mohou být ohroženy ekonomickými výkyvy nebo se stát obětí podvodných či neeticky operujících úvěrových firem.

 

<%Anketa219%>

 

Výzkum také odhalil, jaký postoj mají Češi ke svým rodinným financím, jaké je jejich chování, zvyky a jednání. Téměř 80 procent si odkládá část svého příjmu stranou pro případ potřeby, přičemž jedna třetina osob to dělá pravidelně. Polovina domácností by bez hlavního příjmu finančně nevydržela déle než tři měsíce. Téměř třetina dotázaných neví, jak by se zachovala v případě finanční tísně.

-Filip Sušanka,Mediafax

Kam dál?

- Dvě třetiny čechů ušetří v průměru více než 2500 měsíčně, víc než loni

- Důchodci chtějí rychlejší růst penzí, pletou si však pojištění se spořením

Kurzy

Kurzovní lístek: 15.6.2024 Exchange s.r.o.

EUR 24,650 24,770
USD 22,950 23,130
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články