Rusko chystá privatizaci za 50 miliard dolarů

15. 9. 2010 – 20:47 | Zahraniční | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Rusko chystá privatizaci za 50 miliard dolarů
Plán se ale nelíbí některým manažerům dotčených společností, Foto: Rosneft | zdroj: NašePeníze.cz

Rusko plánuje vydělat 50 miliard dolarů (947,5 miliardy Kč) v privatizačním programu v příštích pěti letech, uvedl ve středu ruský ministr financí Alexej Kudrin.

Vláda odmítne jakékoliv námitky manažerů dotyčných firem, informovala ve středu agentura Reuters.

"Vytvoříme privatizační program na přibližně pět let, v objemu okolo deseti miliard dolarů ročně," řekl Kudrin.

Moskva tedy přehodnotila svůj dřívější plán, který spočíval v prodeji aktiv v objemu 29 miliard dolarů (549,5 miliardy Kč) během příštích tří let. Ministr financí dodal, že na seznam společností, kterých se prodej bude týkat, přibyly další firmy. Kudrin ale odmítl sdělit detaily.

Původní seznam obsahoval celkem deset společností. Mezi ně patřila ropná společnost Rosněfť nebo ruské železnice.

"Plán je ve vysokém stádii příprav," vysvětlil Kudrin, který se domnívá, že projekt by měl fungovat od příštího roku. "To ale neznamená, že nemůžeme začít i v tomto roce, pokud na to budeme připraveni," uzavřel.

Plán se ale nelíbí některým manažerům dotčených společností, jako je i šéf ruské ropné společnosti Transněfť Nikolaj Tokarev. "Vláda o tomto tématu rozhodla. Nemyslím si, že názory jednotlivých vedoucích pracovníků změní její postoj," reagoval Kudrin.

Agentura Reuters napsala, že prodej bude představovat největší privatizaci od 90. let. Někteří analytici se ale obávají, že podíly ve velkých firmách nakonec nebudou na prodej. To se již stalo v minulosti. Ruská vláda v současné době potřebuje finance na zacpání rozpočtového schodku a udržení vysokých výdajů, protože zemi v roce 2012 čekají prezidentské volby.

-Simone Radacicova, Mediafax

Kurzy

Kurzovní lístek: 1.12.2023 Exchange s.r.o.

EUR 24,300 24,420
USD 22,210 22,390
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články