Sazka nemá na vyplacení lednové výhry 103 milionů. Chudák výherce

15. 3. 2011 – 13:28 | Naše peníze | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Sazka nemá na vyplacení lednové výhry 103 milionů. Chudák výherce
Sazka chce přerušit loterijní činnost, není na výhry, Foto: Radka Malcová | zdroj: NašePeníze.cz

Loterijní společnost Sazka nemá dostatek finančních prostředků na to, aby mohla vyplatit výherci lednovou výhru ve výši 103 milionů korun.

Mediafaxu to v úterý po jednání valné hromady akcionářů firmy řekl předseda dozorčí rady Sazky a předseda Českého svazu tělesné výchovy (ČSTV) Pavel Kořan. (Více v článku: Sazka vyplatí čtvrtou nevyšší výhru v historii výherci z Jižních čech)

"Tento jackpot v tuto chvíli opravdu nebyl ještě proplacen, a to kvůli špatné likviditě společnosti. Vedení Sazky proto jedná s insolvenčním správcem, aby tuto situaci nějakým způsobem mohlo řešit," řekl Kořan. Podle něj jako možné řešení současné situace je získat úvěr od společnosti Gladiolus. Ten však po rozhodnutí soudu, který zakázal Sazce nakládat s majetkem, bude muset schválit současný insolvenční správce Josef Cupka.

Podle Kořana výherce lednového jackpotu o své peníze rozhodně nepřijde.

Další více než stomilionovou částku mohou sázející získat již v nejbližším losování Sportky (téměř 145 milionů korun) i hry Euromiliony (více než 136 milionů korun)

 

Loterijní činnost v Sazce končí

 

Sazka chce přerušit loterijní činnost. Podle prozatímního insolvenčního správce Josefa Cupky mu ke schválení dala návrh, kterým chce dočasně zastavit svou činnost, tedy provozování číselných loterií, informoval o tom v úterý server iHNed.cz.

"Sazka mi dala včera návrh k dočasnému zastavení činnosti k vyjádření," řekl iHNed.cz Josef Cupka.

S návrhem nesouhlasí, protože by to znamenalo snížení hodnoty firmy a tím i přihlášených pohledávek. Podle Cupky Sazka v dopisu přiznává, že nemá peníze na vyplacení jackpotu a dluží opět i mobilním operátorům.

"Sazka žádá o pozastavení své činnosti, a to pouze do dne vydání rozhodnutí insolvenčního soudu o smlouvě o úvěru a o smlouvě o spolupráci mezi Sazka a Gladiolus," uvedl mluvčí Sazky Jan Tuna s tím, že tuto žádost firma podala proto, aby do vydání rozhodnutí o smlouvách nedocházelo ke vzniku dalších závazků a škod. "V současné době jsou společností Sazka vypláceny výhry do 500 000 Kč. Výherci vyšších výher jsou pak případně chráněni jistinou složenou na Ministerstvu financí ČR. Společnost Sazka současná situace mrzí. Toto řešení je však v tuto chvíli jediným možným, které může zabránit nárůstu škod pro všechny zúčastněné. V případě, že bude schválena již zmíněná smlouva o úvěru a smlouva o spolupráci, bude schopna Sazka dostát všem svým závazkům," dodal Tuna.

Sazka měla do pondělí vyplatit rekordní jackpotu 103,4 milionu korun výherci z jižních Čech. Loterijní společnost však odmítala sdělit, jestli výhru skutečně vyplatila a zda na to má vůbec peníze. Nevěděl to ani předběžný insolvenční správce Cupka. Uvedl jen, že podepsal Sazce povolení výhru vyplatit.

Akcionáři společnosti mají v úterý jednat od 10.00 SEČ na mimořádné valné hromadě. Hlavním bodem je návrh odvolání ředitele a šéfa představenstva firmy Aleše Hušáka ze všech funkcí, změnou stanov, jež by umožnila vstup strategického partnera, a návrhy na změny v řízení Sazky.

Podle serveru iHNed.cz lze ale očekávat, že nejnovější vývoj zřejmě přebije plánované body jednání a vše se bude točit kolem úterního návrhu Sazky.

Konání mimořádné valné hromady prosadili menšinoví akcionáři. Většinový vlastník ČSTV, který ovládá zhruba 68 procent akcií firmy, ovšem návrhy podpořit nehodlá. Sazka čelí od ledna insolvenčnímu řízení, její vedení může od minulé středy nakládat s majetkem společnosti jen se souhlasem předběžného insolvenčního správce.

Kurzy

Kurzovní lístek: 17.6.2024 Exchange s.r.o.

EUR 24,690 24,810
USD 22,960 23,140
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články