Sazka žaluje Pentu o dvě miliardy, žaluje i dvě velké banky o víc než miliardu

31. 1. 2011 – 16:37 | Firmy | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Sazka žaluje Pentu o dvě miliardy, žaluje i dvě velké banky o víc než miliardu
Sazka potvrdila miliardové dluhy, některé pohledávky však neuznává, Foto: Sazka | zdroj: NašePeníze.cz

Loterijní společnost Sazka na konci roku 2010 zažalovala u Městského soudu v Praze firmu Penta Investment Limited, chce po ní dvě miliardy korun. Vyplývá to z internetové verze insolvenčního rejstříku.

"Sazka se žalobou domáhá kromě ochrany před nekalosoutěžním jednáním i náhrady škody vzniklé v důsledku protiprávního jednání žalovaného, a to ve výši 2 000 000 000 korun," stojí ve sdělení soudu s tím, že žalobu Sazka podala 29. prosince.

Podle Sazky Penta zveřejnila o hospodaření a finanční situaci loterijní firmy nepravdivé informace "s cílem uměle snížit hodnotu Sazky a získat neoprávněný prospěch", jak už dříve uvedl mluvčí Sazky Zdeněk Zikmund.

 

TIP: Pokud bude Sazka proplácet výhry, musí počítat i s trestní odpovědností

 

Z materiálu dále vyplývá, že ve stejný den Sazka podala žalobu i na dvě banky. Po Komerční bance chce loterijní firma přes 574 milionů korun, po Raiffeinsenbank 599 milionů korun. „Sazka se žalobou domáhá náhrady škody a zadostičinění za poškození dobrého jména,“ stojí v komentářích u obou bank.

Penta je jedním ze zájemců o loterijní společnost. Ve druhé polovině prosince jí nabídla finanční pomoc. Do Sazky by vložila řádově miliardy korun a garantovala by další platby v řádu stovek milionů korun. Za to by ale v Sazce chtěla stoprocentní podíl. Nabídku Penty podle všeho posuzovalo na nedělním mimořádném zasedání i představenstvo loterijní společnosti, a to spolu s návrhem holdingu Synot, který spolupracuje s podnikatelem Karlem Komárkem mladším ze skupiny KKCG. Podrobnosti ale chtějí manažeři Sazky zveřejnit až na tiskové konferenci v úterý 1. února.

Sazka je od 17. ledna v insolvenčním řízení, kdy návrh podle očekávání podal hlavní věřitel firmy, realitní magnát Radovan Vítek, a to prostřednictvím společnosti Moranda. Ta odkoupila část pohledávek Sazky od Komerční banky. Podnikatel údajně vlastní pohledávky za Sazkou za zhruba 1,5 miliardy korun. Z toho 950 milionů korun je výrazně po splatnosti.

Do insolvenčního řízení se Sazkou přibyla v pondělí Městskému soudu v Praze v pořadí čtvrtá pohledávka, zaměstnanec Sazky přihlásil pohledávku přes tisíc korun. Agentura Mediafax to zjistila z internetové verze insolvenčního rejstříku.

Svoji pohledávku do řízení už přihlásila i Le Cheque Déjeuner, ta chce po Sazce zhruba 4,4 milionu korun. Její pohledávka je ale splatná až 24. února. Sidereus Holdings chce po Sazce přes 413 milionů korun.

 

Sazka potvrdila miliardové dluhy, některé pohledávky však neuznává

 

Loterijní společnost Sazka potvrdila, že má mnohamiliardové dluhy.

Nejvíce závazků má Sazka vůči držitelům dluhopisů. Podle svého vyjádření, za jehož pravost se podpisem zaručil předseda představenstva Sazky Aleš Hušák, společnost za emisi dluhopisů dluží aktuálně 5,168 miliardy korun.

Dalších 976 milionů korun tvoří takzvané mimobilanční závazky Sazky vůči bankám a finančním institucím.

Tyto dluhy vedení loterijní společnosti neodmítá.

Do seznamu pro soud však společnost uvedla také závazky za takřka 831,6 milionu korun, jejichž existenci či výši popírá. Jsou mezi nimi i dvě pohledávky společností Moranda (421,8 milionu korun) a Siderius Holdings Limited (400,437 milionu korun), které ovládá realitní magnát Radovan Vítek. Právě kvůli nim jeho advokát podal na Sazku insolvenční návrh.

-MED

K tématu:

- Aleš Hušák: Zabráním tomu, aby do Sazky proniklo podsvětí

- Zájemce o Sazku sleduje kontrarozvědka

- Vliv a moc nad Sazkou budou mít dál lidé, kteří ji dostali do současné situace

- Synot nabízí 2 miliardy za podíl v Sazce, situace kolem ní přiostřuje

- Miliardář Radovan Vítek skupuje dluhy Sazky, chce ji poslat do insolvence

- Sazka v insolvenci by nesměla vyplácet peníze výhercům

Kurzy

Kurzovní lístek: 15.6.2024 Exchange s.r.o.

EUR 24,720 24,800
USD 23,050 23,150
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články