Šéf strukturálních fondů MPO čelí trestnímu oznámení od Transparency kvůli korupci

23. 8. 2010 – 20:27 | Naše peníze | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Šéf strukturálních fondů MPO čelí trestnímu oznámení od Transparency kvůli korupci
Transparency upozornila též na podezřelé transakce mezi společností, která získává významné IT zakázky od agentury CzechInvest, a společností ITS 42, s.r.o., rodinným podnikem Elfmarkových, Foto:SXC | zdroj: NašePeníze.cz

Organizace Transparency International podala v pondělí trestní oznámení na bývalého ředitele sekce strukturálních fondů ministerstva průmyslu a obchodu Miroslava Elfmarka.

Podezírá ho z možného korupčního jednání při nakládání s prostředky EU.

Transparency International v průběhu posledního půl roku získala podle svého vyjádření z několika nezávislých zdrojů informace o systematickém porušování pravidel pro hospodaření s prostředky EU na ministerstvu průmyslu a obchodu. Toto porušování mohlo mít podle názoru organizace korupční pozadí. Protože je Elfmark za údajně netransparentně nastavený systém odpovědný, nevyloučila Transparency International ani jeho osobní zájem na špatném fungování tohoto systému.

"Na začátku roku 2010 se organizace obrátila s podnětem na Evropský účetní dvůr a na Evropský úřad pro boj proti podvodům (OLAF) s žádostí o prověření postupů ministerstva průmyslu a obchodu při přidělování dotací," uvedl ředitel organizace David Ondráčka.

Organizace kritizovala postavení Českomoravské záruční a rozvojové banky (ČMZRB), která získává podle názoru Transparency International provize z podpory poskytnuté podnikatelům v rámci projektů PROGRES, START a ZÁRUKA zcela nezávisle na úspěšnosti projektu.

Dalším problémem je dotace ve výši 300 milionů korun na projekt "vědecko-technologického parku" Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně, kterou podle informací organizace přidělilo ministerstvo zcela v rozporu s platnými pravidly. Kvůli rizikovosti projektu ze strany příjemce dotace byl odvolán rektor zlínské univerzity a případem se zabývá Útvar pro odhalování korupce a finanční kriminality.

"Transparency upozornila orgány činné v trestním řízení též na podezřelé transakce mezi společností, která získává významné IT zakázky od agentury CzechInvest (přímo podřízené ministerstvem), a společností ITS 42, s.r.o., rodinným podnikem Elfmarkových. Tato společnost se zabývá poradenstvím v oblasti získávání podpory ze strukturálních fondů, tedy v oblasti, kterou se Miroslav Elfmark na ministerstvu přímo zabýval a o které rozhodoval," pokračoval Ondráčka.

Organizace Transparency International podle něj disponuje informacemi o platbách směřovaných přes prostředníky a kvůli podezření, že by se mohlo jednat o korupční jednání Miroslava Elfmarka, podává v této souvislosti trestní oznámení.

"Vítáme odvolání Miroslava Elfmarka z funkce ředitele sekce strukturálních fondů ministerstva obchodu a průmyslu a zároveň žádáme ministra Martina Kocourka (ODS) o zveřejnění skutečných důvodů pro odvolání, dále o zveřejnění následných kroků ministerstva vůči panu Elfmarkovi, a také o informování o chystaných změnách v oblasti strukturálních fondů na ministerstvu," uzavřel Ondráčka.

-Filip Nachtmann, Mediafax

Kurzy

Kurzovní lístek: 13.4.2024 Exchange s.r.o.

EUR 25,270 25,370
USD 23,700 23,820
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články