Šéfové státních firem si už nebudou schvalovat platy

29. 3. 2010 – 10:11 | Firmy | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Šéfové státních firem si už nebudou schvalovat platy
Platy ve státních firmách se manažerům změní, Foto: SXC | zdroj: NašePeníze.cz

Na fungování státních podniků by v budoucnu mělo dohlížet méně lidí. Měli by za to ale být lépe placeni. Píší o tom pondělní Hospodářské noviny (HN).

Doporučuje to tým expertů kolem Vratislava Kulhánka, které si vláda najala, aby provedli audit dozorčích rad osmi nejvýznamnějších firem a zjistili, jestli v nich stát zastupují kompetentní lidé. Prověrka dozorčích rad je součástí velké akce Fischerovy vlády, jež chce prověřit i oprávněnost odměn špičkových státních manažerů. Změny by chtěla vláda prosadit na nejbližších valných hromadách.

 

Dozorčí rady velkých firem si polepší o destíky tisíc

 

Kulhánek navrhuje odstupňovat odměny i počet členů dozorčích rad podle velikosti podniku. Podle tohoto klíče by ve velkých podnicích mohl člen dozorčí rady brát až 80 tisíc korun měsíčně. Pro řadové dozorce v ČSA, který bere nyní měsíčně 30 tisíc korun, by to znamenalo přilepšení o 50 tisíc. Člen dozorčí rady v ČEZ by získal 15 tisíc měsíčně navíc. "Členové dozorčích rad mají obrovskou zodpovědnost, ručí do výše svého majetku. Je potřeba je motivovat, aby se práci věnovali," vysvětluje Kulhánek.

 

Méně benefitů

 

Zároveň by jim ale Kulhánek seškrtal různé benefity, který nyní čerpají. Například podle něj nepotřebují služební auta. Seškrtal by jim i výlohy na životní a úrazové pojištění. Vyšší odměny by podle Kulhánka mohly lépe motivovat odborníky z řad bývalých vysokých manažerů, jejichž zastoupení doporučuje bývalý průmyslník zvýšit, a to na úkor politiků a ministerských úředníků. Ty by v dozorčích radách nejraději vůbec neviděl. A když už, pak by podle něj měli brát stejné odměny jako ostatní členové rady. Nyní tuto práci dělají zadarmo.

 

<%Anketa49%>

 

Počet členů dozorčích rad osmičky auditovaných podniků by se podle doporučení mohl ze současných 73 ztenčit o 10 lidí. Kulhánek navrhuje zlepšit státní dohled posílením dozorčích rad. Chce odstranit souběh funkcí generálního ředitele a předsedy představenstva, které v drtivé většině případů vykonává táž osoba a bere za ni dvojí odměnu. "Dnes je to nastaveno tak, že předseda si sobě jako generálnímu řediteli navrhne plat a pak si ho sám schválí," říká Kulhánek.

Funkce ředitele by se podle návrhu sloučila s funkcí předsedy představenstva a člověk v exekutivním vedení by se tak dostal pod přísnější kontrolu dozorčí rady. Ta by například schvalovala i jeho odměny.

(Mediafax)

Kam dál?

- Platy státních zaměstnanců: Mnozí vydělávají více než prezident

- Manažeři velkých firem přiznali své platy, kolik bere šéf ČEZu, nebo České pošty?

- Platy manažerů státních firem mají být veřejné. Jsou nehorázné, říkají lidé

Kurzy

Kurzovní lístek: 7.12.2023 Exchange s.r.o.

EUR 24,230 24,370
USD 22,550 22,730
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články