Silniční daň budou možná platit všichni motoristé

19. 1. 2010 – 12:43 | Auto-moto | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Silniční daň budou možná platit všichni motoristé
Silniční daň pro všechny? Foto: SXC | zdroj: NašePeníze.cz

Ministerstvo financí uvažuje o zavedení silniční daně i pro občany. Její výše by se odvíjela od obsahu motoru a státu by mohla vynést až pět miliard korun ročně.


Výnosy by pomohly státnímu rozpočtu a údajně přispěly na budování tuzemských silnic a dálnic. Nyní daň odvádějí pouze firmy a živnostníci, pokud jejich auto slouží k podnikání. „Řidiči by podle kubatury vozidla odváděli do rozpočtu tisíc až patnáct set korun,“ uvedl náměstek ministra financí Peter Chrenko. Zvýšení daně by se dotklo většiny řidičů, výjimky by podle náměstka existovaly jen u handicapovaných osob.

Plán na zavedení silniční daně je součástí Chrenkova balíčku, v rámci něhož by stát od příštího roku mohl vybrat až o dvě desítky miliard korun více než letos. Dále navrhuje sjednocení sazby daně z přidané hodnoty na 18 procent. Přešetřit chce také velký počet výjimek u daní z příjmů. Pracovní plán Chrenko nyní předloží ministru financí Eduardu Janotovi, který zatím nechce jeho šance komentovat. Ministr dopravy Gustav Slamečka by silniční daň podpořil.

Kam dál?
-
Od ledna 2010 klesne lidem se zdravotním omezením příspěvek na provoz auta
- Vlastní jméno na SPZ si možná narhnete tento rok

Vyšlo na Profit.cz

Kurzy

Kurzovní lístek: 26.11.2022 Exchange s.r.o.

EUR 24,340 24,440
USD 23,440 23,540
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články