Školné se stane sociálním sítem na chudé, tvrdí KSČM

10. 6. 2010 – 0:10 | Naše peníze | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Školné se stane sociálním sítem na chudé, tvrdí KSČM
Pravicové strany se v úterý shodly, že má být zavedeno školné, Foto: SXC | zdroj: NašePeníze.cz

Zavedení školného na vysokých školách znemožní podle KSČM studium zájemcům z horších sociálních podmínek, problém s ním mít nebudou pouze studenti z dobře situovaných rodin. Pravice to odmítá.

Komunisté využijí všech možností, jak zavedení školného zabránit, prohlásila ve středu poslankyně za KSČM Kateřina Konečná.

"Školné se tak stane sociálním sítem pro chudé. Projdou jím jen studenti z lépe zajištěných rodin, těm ostatním nezbude než doufat ve stipendia, sáhnout po půjčkách nebo vyhledat obor, za který se nebude tolik platit. Anebo se spokojit s maturitou," tvrdí Konečná s tím, že směrodatná bude výše bankovního účtu místo schopností a talentu.

Připomněla, že studenti se budou muset spolehnout na rodiče, nebo se zadlužit a vzít si půjčka a doufat ve stipendia.

Konečná se obává, že studenti se kvůli dluhům budou bát zakládat rodinu. "Je to pro nás jen další přenášení finanční zátěže z oblasti, o kterou by se měl postarat stát, na občany. Podporujeme naopak podstatné rozšíření systému sociálních a prospěchových stipendií, studijního spoření a půjček se státní podporou, navýšení dotací na ubytování a stravování," uvedla poslankyně.

Odmítla i argumenty, že zavedení školného zlepší materiální vybavení škol. "Jeden z prvních kroků, na kterém se shodla možná vládní koalice, nás utvrdil v tom, že nejde o zkvalitnění života, ale o vytažení posledních peněz z peněženek občanů," uzavřela Konečná.

 

<%Anketa154%>

 

Půjčky na vysokou školu jsou běžné i v zahraničí

 

Pravicové strany se v úterý shodly, že má být zavedeno školné. "Školné má prvek sociální citlivosti, což byl především náš požadavek. Rýsuje se model odloženého, sociálně citlivého školného s dobrovolnými půjčkami pro studenty," uvedl Jan Dobeš (VV). Podle vyjednavačů je ještě třeba dohodnout výši školného, již teď je však jisté, že nepůjde o konkrétní částku.

"Byl dán určitý prostor pro vysoké školy, ve kterém by se měly pohybovat. Maximální školné by nebylo určitě vyšší než 10 tisíc korun za semestr, ale berte to jako velmi orientační," přiblížil Dobeš.

Projednávání školného pokračovalo i na koaličním jednání stranických špiček ve středu. "Navrhujeme, aby na školy technické bylo školné nižší. Na ty fakulty, o které má zájem každý, například na právnické fakultě, by bylo naopak vyšší," přiblížil lídr VV Radek John.

Podle některých odborníků placení školného má i vliv na lepší výsledky studentů. Placení školného má také za cíl dostat do školství i více odborníků, kteří jsou dobře zaplaceni v soukromém sektoru.

-Mediafax/NašePeníze.cz

Kam dál?

- Platy učitelů chtějí politici zvýšit i v době krize, o kolik?

- Studenti se mají dočkat placené praxe a příspěvků na studium

Kurzy

Kurzovní lístek: 18.6.2024 Exchange s.r.o.

EUR 24,690 24,810
USD 22,960 23,140
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články