Školní potřeby pro děti se vyplatí nakoupit na internetu, zvlášt ty dražší

27. 8. 2009 – 8:48 | Naše peníze | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Školní potřeby pro děti se vyplatí nakoupit na internetu, zvlášt ty dražší
Foto: SXC | zdroj: NašePeníze.cz

Školní rok se neodvratně blíží a s ním přicházejí na řadu i nákupy nejrůznějších pomůcek jako jsou penály, tužky, batohy, osobní počítače a nebo kalkulačky. Kde vyhodně nakoupit?


Již před nákupem by si spotřebitelé měli především důkladně rozmyslet, co a kde chtějí nakupovat. Nabídka je velmi široká a využít mohou pro svůj nákup nejen kamenných prodejen, ale i internetových obchodů, kde je často cena nižší. V případě však, že spotřebitelé nakoupí zboží v kamenné prodejně, tak již nemají velkou šanci zboží vrátit.

„Klasické kamenné obchody nemají ze zákona povinnost vyhovět spotřebiteli, který chce zboží vrátit jen z toho důvodu, že se dítěti aktovka nelíbí, nebo přezůvky jsou nevyhovující,“ říká tiskový mluvčí sdružení obrany spotřebitelů (SOS) Jan Mišurec a k tomu dodává: „Mnoho prodejců však nabízí tzv. lhůtu na vyzkoušení, po které spotřebitel může nepoužívané zboží vrátit zpět do obchodu. Zákazník se však na to musí v prodejně předem informovat.“

- Revoluce ve školství: Notebook pro každého studenta
- Stát bude znovu dotovat školní mléko
- internetové aukce: Na českém webu se draží miliardyInternet: Nelíbí se, nebo nevyhovuje? Vraťte to!

Jiná situace je u zmíněných internetových obchodů. Ty jsou využívány především pro nákup školní elektroniky. Tady mají spotřebitelé možnost zboží do 14 dnů od převzetí vrátit a to bez udání důvodů. „Pokud takto spotřebitelé odstoupí od smlouvy, tak prodávající je povinen jim zaplacenou částku vrátit do třiceti dnů od jejich odstoupení,“ doplňuje Jan Mišurec, a zároveň varuje spotřebitele: „Zákon ale také uvádí případy, kdy od takovýchto smluv odstoupit nelze jako např. při nákupu audio a video nahrávek a počítačových programů, v případě, že je porušen originální obal.“

Zákazníci by také nikdy neměli zapomínat na to, že veškeré nové spotřební zboží lze reklamovat po dobu dvou let, proto by si měli vždy ponechat doklad dokazující nákup věcí. K reklamaci postačí i případně výpis z účtu, pokud nakupující zaplatili kreditní kartou či převodem z účtu. Prodejce však rozhodně nemůže podmiňovat příjem reklamace krabicí či jiným obalem.

Velmi důležitým aspektem školních potřeb je také jejich bezpečnost a případný nežádoucí vliv na zdraví dítěte. Proto by spotřebitelé měli dbát na to, aby výrobky byly označeny, kým byly vyrobeny a z jakého materiálu. Stejně tak u školních aktovek by měli rodiče dbát nejen na pěkný vzhled, ale především na to, aby dítě bylo na silnici dobře vidět a hlavně, aby aktovka neničila školákovi záda.

„V minulosti jsme se setkali již s mnoha školními potřebami, které obsahovaly nadměrné množství ftalátů či nesplňovaly jiné bezpečnostní podmínky. Jednalo se především o nevyhovující školní potřeby z PVC, ale také aktovky, které neměly dostatečnou nosnost či neměly žádné bezpečnostní prvky. Proto bychom doporučovali opravdu velmi důkladný výběr školních potřeb, “ uzavírá Mišurec.

Kurzy

Kurzovní lístek: 17.5.2022 Exchange s.r.o.

EUR 24,690 24,790
USD 23,480 23,660
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články