Sleva na daně pro důchodce sníží příjmy o 1,7 miliardy Kč

- Penze autor: Redakce NašePeníze.cz

Ministerstvo financí podle svého vyjádření očekává v souvislosti se zrušením části zákona, která odepřela pracujícím důchodcům slevu na dani z příjmu, propad příjmů u daně z příjmu fyzických osob 1,7 miliardy korun.

Ústavní soud tak vyhověl skupině senátorů a ke dni vyhlášení svého nálezu ve Sbírce zákonů zrušil právní úpravu, která neumožňovala uplatňovat slevu na dani ve výši 24 840 Kč starobním důchodcům, kteří k 1. lednu příslušného kalendářního roku pobírali sta

Ústavní soud tak vyhověl skupině senátorů a ke dni vyhlášení svého nálezu ve Sbírce zákonů zrušil právní úpravu, která neumožňovala uplatňovat slevu na dani ve výši 24 840 Kč starobním důchodcům, kteří k 1. lednu příslušného kalendářního roku pobírali sta,zdroj: NašePeníze.cz

Ústavní soud tak vyhověl skupině senátorů a ke dni vyhlášení svého nálezu ve Sbírce zákonů zrušil právní úpravu, která neumožňovala uplatňovat slevu na dani ve výši 24 840 Kč starobním důchodcům, kteří k 1. lednu příslušného kalendářního roku pobírali starobní důchod.

"Ministerstvo financí a Finanční správa České republiky budou akceptovat závěry uvedené v nálezu Ústavního soudu zveřejněného dne 30.7.2014 ve věci uplatnění základní slevy na dani pro poplatníky pobírající starobní důchod. Z textu nálezu vyplývá, že pracující starobní důchodci si budou moci po zveřejnění tohoto rozhodnutí ve Sbírce zákonů uplatnit základní slevu na dani již za zdaňovací období roku 2014 bez ohledu na to, zda byli či nebyli k 1. lednu roku 2014 pobírateli starobního důchodu. Slevu na dani si poplatník může uplatnit prostřednictvím svého zaměstnavatele - plátce daně anebo v daňovém přiznání za zdaňovací období roku 2014, a to podle zákona o daních z příjmů, v platném znění."

Tagy: daně práce důchod sleva penze