Sleva na dani snížená o stovku na povodně je pro Nečase nešťastné řešení

22. 8. 2010 – 20:25 | Naše peníze | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Sleva na dani snížená o stovku na povodně je pro Nečase nešťastné řešení
Fond je třeba naplnit, ale cesta by se měla hledat přes nepřímé daně, míní Nečas, Foto:ODS | zdroj: NašePeníze.cz

S nápadem strhávat lidem z daně z příjmu sto korun na speciální rezervu proti povodním začíná mít podle svých slov premiér Petr Nečas (ODS) problém.

V nedělním pořadu ČT Otázky Václava Moravce prohlásil, že by se přímé daně zvyšovat neměly.

Po povodních, které zasáhly Liberecký a Ústecký kraj před čtrnácti dny, přišel s tímto návrhem ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09). Podle Nečase je ovšem tato myšlenka starší. "Nestrkejme to do úst současnému ministru financí Kalouskovi. S tím přišel už zhruba před půl rokem jeho předchůdce Eduard Janota," upřesnil premiér.

Zároveň se ohradil proti tomu, že by šlo o fond. "Byla by to zvláštní položka ve státních finančních aktivech. Pokud chceme vytvořit určité protipovodňové rezervy a neřešit problémy až ad hoc, je otázkou, jak je naplnit," uvedl Nečas.

Ovšem se snížením daňově odečitatelné položky nesouhlasí. "Mám s tím problém. Jde o zvýšení přímých daní, v tom případě bychom se zpronevěřili svým předvolebním slibům. V této věci bych byl proto velmi ostražitý. Jsem spíše pro druhou cestu, kterou doporučuje NERV - tedy přesunout pozornost na stranu některých nepřímých daní," dodal Nečas.

-Tomáš Cížek, Mediafax

Kurzy

Kurzovní lístek: 20.5.2024 Exchange s.r.o.

EUR 24,680 24,760
USD 22,670 22,790
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články