Slováci se poučili, tamní zdravotní sestry hrozí stávkou i výpověďmi

17. 2. 2011 – 16:27 | Zahraniční | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Slováci se poučili, tamní zdravotní sestry hrozí stávkou i výpověďmi
Nespokojeni s platy jsou i slovenští lékaři. Ti však na rozdíl od sester žádné petice ani protesty nechystají., Foto: SXC | zdroj: NašePeníze.cz

Zdravotní sestry na Slovensku hrozí stávkou i hromadnými výpověďmi, pokud vláda a parlament nevyslyší jejich požadavky. Informuje o tom ve středu webový portál deníku Sme.

Ve slovenském zdravotnictví je to naopak než v českém. Zdravotní sestry v zemi východních sousedů mají víc odvahy než lékaři. Slovenská komora sester a porodních asistentek ve středu zveřejnila petici. To jsou její hlavní požadavky:

- Minimální hodinová mzda od 3,50 do 4,50 eur (84 až 108 českých korun),

- odchod do důchodu v 58 letech,

- volno a náhrada mzdy za školení.

"Téměř dvě desetiletí sestry trpělivě čekaly na změny k lepšímu, které však nepřišly a nepřicházejí," cituje Sme z úvodu petice nazvané Když se nepostaráme my o sebe, kdo se postará o vás?

 

TIP: Cena za klid ve zdravotnictví je příliš vysoká, dotkne se i nákupu nových zařízení

 

"Máme velkou šanci na úspěch," řekla k petici prezidentka komory Mária Lévyová. "Na Slovensku je zhruba 48 000 sester," připomněla. "A pokud by nás podpořili pacienti, šance to zvýší."

Lévyová je přesvědčena, že petici podepíše 100 000 lidí. V takovém případě by se jí podle zákona musel zabývat parlament.

Pokud by se sestrám jejich požadavky nepodařilo prosadit, prezidentka jejich komory připouští stávky a hromadné výpovědi. "Zatím to nepotvrzujeme, ani nevylučujeme," poznamenala. Upozornila, že by o tom rozhodl sněm komory, který je už svolán na duben.

Nespokojeni s platy jsou i slovenští lékaři. Ti však na rozdíl od sester žádné petice ani protesty nechystají.

-Pavel Jégl | MED

Aktuální rozhovor: Heger: Odbory si na sebe upletly bič

Kurzy

Kurzovní lístek: 24.4.2024 Exchange s.r.o.

EUR 25,220 25,340
USD 23,520 23,700
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články