Slováky do Čech vyhání nízké platy a nedostatek práce

- Zahraniční autor: Redakce NašePeníze.cz

Nedostatek práce a nízké platy vyhánějí ze Slovenska statisíce lidí, píše v pondělí slovenský deník Pravda. Velká část z nich hledá zaměstnání v sousedním Česku.

Skutečné číslo je však vyšší, protože mnozí z nich v oblasti mezi řekou Moravou a Ašským výběžkem pracují bez povolení. Foto:SXC

Skutečné číslo je však vyšší, protože mnozí z nich v oblasti mezi řekou Moravou a Ašským výběžkem pracují bez povolení. Foto:SXC , zdroj: NašePeníze.cz

Počet Slováků pracujících v České republice podle statistiky slovenského ministerstva práce letos překonal stotisícovou hranici, dosáhl 107 000. Je to nejvíce za posledních sedm let.

Během této doby se počet Slováků, kteří jsou v Česku zaměstnáni, zvýšil o víc než 47 000.

Skutečné číslo je však vyšší, protože mnozí z nich v oblasti mezi řekou Moravou a Ašským výběžkem pracují bez povolení.

"Pro Slovensko je špatné, že do Česka v poslední době odcházejí zejména kvalifikovaní lidé. Jsou to hlavně pracovníci z oboru informačních technologií, manažeři a lékaři... To je pro Slovensko ztráta," cituje deník Eneke Hanzelovou ze slovenského Institutu pro výzkum práce a rodiny.

"Mnozí z těchto lidí se na Slovensko vrátit nechtějí a v Česku požádali o trvalý pobyt," upozorňuje Hanzelová.

Pravda připomíná, že podstatnou skupinou Slováků žijících v Česku jsou studenti. Je jich přes 20 000. Nejvíce z nich studuje na Masarykově univerzitě v Brně - 5 618.

-Pavel Jégl | MED

TIP:

Nejlépe placené obory dle nabídek na práce.našepeníze.cz

 

 

 

 

 

 

Nejvyšší průměrné platy v okresech

Tagy: Slovensko Česko práce slováci