Slovenští lékaři vezmou místa v českých nemocnicích

13. 1. 2011 – 16:10 | Zdravotnictví | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Slovenští lékaři vezmou místa v českých nemocnicích
Česká zdravotnická zařízení začala oslovovat slovenské lékaře, aby šli pracovat do České republiky, Ilustrační foto: SXC | zdroj: NašePeníze.cz

Část slovenských lékařů zřejmě využije nabídky českých nemocnic a obsadí uvolněná místa českými lékaři, odcházejícími v rámci akce Děkujeme, odcházíme.

Agentuře Mediafax to ve čtvrtek v Brně řekl Tibor Mikuš, předseda Trnavského samosprávného kraje a poslanec slovenského parlamentu.

"Příchod lékařů za řeku Moravu však nebude nijak masivní," zdůraznil Mikuš. "V řádu se nebude určitě jednat o stovky nebo dokonce tisícovky zdravotníků," dodal.

Podle Mikuše je odchod slovenských specialistů za lepšími platy logický. "Z historie známe mnoho podobných analogií," řekl. Zároveň přiznal, že personální problémy v některých slovenských nemocnicích zejména u moravsko-slovenských hranic nastat mohou. "Situace na Slovensku však není zdaleka katastrofální ani vyhrocená jako v České republice," uvedl.

 

<%Anketa236%>

 

Šéf asociace krajů České republiky Michal Hašek (ČSSD) přitom odmítl, že by příchod slovenských lékařů do moravských a českých nemocnic vyřešil problémy, které se v tuzemském zdravotnictví nakupily. "Řešení vidíme v legislativních změnách a například také ve změně systému vzdělávání mladých lékařů," řekl Hašek. Dodal, že současná "zákopová válka" mezi doktory a vládou, potažmo ministerstvem zdravotnictví, k řešení patové situace nepřispěje. "Je třeba najít kompromis," zdůraznil. Dodal, že čeští hejtmani by se mohli stát moderátory diskuse mezi centrální vládou a představiteli nespokojených lékařů.

"S některými návrhy na řešení situace seznámíme v pátek ministra zdravotnictví Leoše Hegera při jeho návštěvě jednání Asociace krajů České republiky v Brně," dodal Hašek.

Česká zdravotnická zařízení začala oslovovat slovenské lékaře, aby šli pracovat do České republiky. Slovenští lékaři mají hned několik důvodů k odchodu. Již delší čas kritizují stav slovenského zdravotnictví a podmínky, v nichž jsou nuceni pracovat. Vliv má i výše platu lékařů, který je v České republice vyšší, a nehrozí jazykové problémy.

-Jiří Nováček,MED

Kam dál?

- Požadavky lékařů jsou jako z jiného světa tvrdí odborník

- Heger: Platy ve zdravotnictví porostou od ledna 2012, letos to prostě nejde

- Heger: Kde vzít peníze na vyšší platy lékařů? Pouze lepším hospodaření nemocnic

- Většina nemocnic letos hospodařila se ziskem, daří se těm státním

Kurzy

Kurzovní lístek: 17.4.2024 Exchange s.r.o.

EUR 25,150 25,270
USD 23,610 23,790
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články