Slovenští lékaři vezmou místa v českých nemocnicích

- Zdravotnictví autor: Redakce NašePeníze.cz

Část slovenských lékařů zřejmě využije nabídky českých nemocnic a obsadí uvolněná místa českými lékaři, odcházejícími v rámci akce Děkujeme, odcházíme.

Česká zdravotnická zařízení začala oslovovat slovenské lékaře, aby šli pracovat do České republiky, Ilustrační foto: SXC

Česká zdravotnická zařízení začala oslovovat slovenské lékaře, aby šli pracovat do České republiky, Ilustrační foto: SXC , zdroj: NašePeníze.cz

Agentuře Mediafax to ve čtvrtek v Brně řekl Tibor Mikuš, předseda Trnavského samosprávného kraje a poslanec slovenského parlamentu.

"Příchod lékařů za řeku Moravu však nebude nijak masivní," zdůraznil Mikuš. "V řádu se nebude určitě jednat o stovky nebo dokonce tisícovky zdravotníků," dodal.

Podle Mikuše je odchod slovenských specialistů za lepšími platy logický. "Z historie známe mnoho podobných analogií," řekl. Zároveň přiznal, že personální problémy v některých slovenských nemocnicích zejména u moravsko-slovenských hranic nastat mohou. "Situace na Slovensku však není zdaleka katastrofální ani vyhrocená jako v České republice," uvedl.

 

<%Anketa236%>

 

Šéf asociace krajů České republiky Michal Hašek (ČSSD) přitom odmítl, že by příchod slovenských lékařů do moravských a českých nemocnic vyřešil problémy, které se v tuzemském zdravotnictví nakupily. "Řešení vidíme v legislativních změnách a například také ve změně systému vzdělávání mladých lékařů," řekl Hašek. Dodal, že současná "zákopová válka" mezi doktory a vládou, potažmo ministerstvem zdravotnictví, k řešení patové situace nepřispěje. "Je třeba najít kompromis," zdůraznil. Dodal, že čeští hejtmani by se mohli stát moderátory diskuse mezi centrální vládou a představiteli nespokojených lékařů.

"S některými návrhy na řešení situace seznámíme v pátek ministra zdravotnictví Leoše Hegera při jeho návštěvě jednání Asociace krajů České republiky v Brně," dodal Hašek.

Česká zdravotnická zařízení začala oslovovat slovenské lékaře, aby šli pracovat do České republiky. Slovenští lékaři mají hned několik důvodů k odchodu. Již delší čas kritizují stav slovenského zdravotnictví a podmínky, v nichž jsou nuceni pracovat. Vliv má i výše platu lékařů, který je v České republice vyšší, a nehrozí jazykové problémy.

-Jiří Nováček,MED

Kam dál?

- Požadavky lékařů jsou jako z jiného světa tvrdí odborník

- Heger: Platy ve zdravotnictví porostou od ledna 2012, letos to prostě nejde

- Heger: Kde vzít peníze na vyšší platy lékařů? Pouze lepším hospodaření nemocnic

- Většina nemocnic letos hospodařila se ziskem, daří se těm státním

Tagy: nemocnice zdravotnictví výpovědi lékaři Slovenští lékaři