Sociální dávky bude vyplácet jen jeden superúřad

20. 7. 2010 – 0:01 | Naše peníze | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Sociální dávky bude vyplácet jen jeden superúřad
Každého příjemce pomoci od státu bude mít na starosti jeden úředník, Foto:SXC | zdroj: NašePeníze.cz

Člověk, který bude potřebovat pomoc od státu, bude muset splnit přísnější podmínky. Ale zároveň mu ubude papírování a všechny dávky a podpory si už vyřídí na jednom úřadě. Informace přineslo pondělní vydání Mladé fronty Dnes.

Dnešní systém, ve kterém se vyplácí osmnáct různých dávek, by se měl podstatně zjednodušit. "Chceme dnešní systém sjednotit do tří nebo čtyř dávek," říká v rozhovoru pro MF DNES nový ministr práce Jaromír Drábek. Jedna nová "superdávka" by se pak zřejmě zaměřila na podporu sociálně slabých, druhá by se týkala věcí spojených se ztrátou zaměstnání a třetí by se zřejmě zaměřila na pomoc zdravotně či mentálně postiženým.

Jak to na "superúřadě bude vypadat? Každého příjemce pomoci od státu bude mít na starosti jeden úředník. Ten bude odpovídat za to, že dotyčný dostane tolik, kolik odpovídá jeho potřebám a situaci. Také administrativa bude jednodušší. Odpadne povinnost nosit stejné dokumenty trojmo: na úřad práce, na sociální úřad a na obecní úřady. Některé sociální dávky by mohly zcela zaniknout. Premiér Petr Nečas doufá, že je nahradí princip "negativní daně". Lidé by pak nedostávali dávku od státu, ale vynahradila by jim to skutečnost, že by platili nižší daně.

 

<%Anketa37%>

 

"Návrh zákona je připravený v paragrafovém znění, bude záležet na ministrovi, nakolik do něj bude chtít přinášet něco nového," řekl Nečas. K zavedení státního superúřadu tak podle něj mohlo dojít "velmi rychle".

-Petr Barták, Mediafax

Kam dál?

- Sociální dávky stojí Čechy hodně peněz. Schodek státního rozpočtu se díky nim nedaří držet na uzdě

- Porodné mají dostat jen sociálně potřební

- Většina lidí je přesvědčena, že dávky nezaměstnaným mají být co nejmenší

Kurzy

Kurzovní lístek: 20.5.2024 Exchange s.r.o.

EUR 24,680 24,760
USD 22,670 22,790
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články