Sociální dávky by se měly podle politiků vyplácet v poukázkách

11. 10. 2010 – 14:54 | Naše peníze | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Sociální dávky by se měly podle politiků vyplácet v poukázkách
Peníze ze sociálních dávek se podle starosty Litvínova většinou utrácí za alkohol nebo drogy, gambling, Foto:SXC | zdroj: NašePeníze.cz

Vyplácet sociální dávky ve formě poukázek, které by se přímo vázaly k danému účelu, navrhuje starosta Litvínova Daniel Volák (ODS) i první náměstek ministerstva práce Vladimír Šiška.

Od návrhu si oba slibují úsporu veřejných financí i omezení gamblerství či alkoholismu, uvedli v pondělí.

"V Litvínově se vyplácení dávek formou stravenek projevilo tak, že tři sta klientů ztratilo o dávky zájem. Za deset měsíců město uspořilo pět milionů korun," řekl Volák. Uvedl, že mnoho z těch, kteří dávky pobírají, je zneužívají na účely, ke kterým nejsou určené.

S návrhem účelového vázání peněz ze sociálních dávek souhlasí i Šiška. Takovým systémem by Česká republika ušetřila stovky milionů korun ročně, myslí si. "Měli bychom přeskočit etapu papírových poukázek na tzv. elektronickou peněženku. Je to ověřený nástroj, který se používá. Je to levný nástroj. Pracovníci útvaru sociální podpory by nepřišli do styku s ceninami, s hotovostí a mohli se věnovat prošetřování," uvedl náměstek.

Dosud panuje v jejich vyplácení zmatek. "Ministerstvo práce a sociálních věcí má v gesci většinu, celkem jich je jedenáct. Pouze ve třech z nich se testují majetkové poměry. Typů dávek je strašně moc, je to nepřehledný systém. Nemáme legislativní možnosti, abychom efektivně zjišťovali, kam prostředky jdou," vysvětlil Šiška.

Peníze ze sociálních dávek se podle starosty Voláka většinou utrácí za alkohol nebo drogy, gambling. Systém se zneužívá i tak, že lidé pobírají dávky duplicitně, pracují na černo, podvádějí a podobně.

 

<%Anketa213%>

 

"Opatřením proti zneužívání sociálních dávek je důsledná kontrola včetně kontroly majetkových poměrů. V tomto ohledu jsme rozjeli kontroly osob, které si jezdí pro dávky automobily," řekl Volák. Doposud město zkontrolovalo 93 automobilů. V pěti případech zahájilo vedení města řízení k odebrání dávek a padlo i deset trestních oznámení. Ve dvou případech byli klienti odsouzeni za podvod.

Volák chce v zákoně zavést důvodnou obavu a rozšířit pravomoci správního orgánu, tedy odboru sociálních věcí. Ten by pak měl více pravomocí k důsledným kontrolám.

Dalším jeho návrhem je propojit veřejnou službu s definicí osoby v hmotné nouzi. "Zcela natvrdo: pokud klient nenastoupí na veřejnou službu, není osobou v hmotné nouzi," prohlásil.

Volákovi se dále nelíbí, že město nemůže kontrolovat videoloterní terminály, které spadají pod pravomoci ministerstva. Také to by chtěl změnit, neboť při kontrole heren městští strážníci často narazili na pobíratele dávek.

"Není tajemstvím v oblasti legislativních úkolů, že máme v úmyslu provést novelizaci zákonů, které se týkají sociální podpory s termínem účinnosti k prvnímu lednu 2012," prozradil Šiška. Materiál by mělo mít ministerstvo hotový již v březnu. Základní strategii však musí úřad vytvořit do konce tohoto měsíce.

"V zásadě jde o to, že chceme jednotné výplatní místo. Vyplácet bezhotovostně, například formou elektronické peněženky. Chceme oddělit finanční stránku a spočítat komu kolik a za co platíme," dodal Šiška.

-Karolina Brožová,Mediafax

K tématu sociální dávky:

- Podpora a sociální dávky: Kdo na ně bude mít nárok a kdy?

- Jak klesnou sociální dávky a jaké budou podmínky pro nezaměstnané?

- Sociální dávky mají být jen za řádnou školní docházku dětí

- Sociální dávky čeká revoluce. Budou jen tři, místo dvaceti

Kurzy

Kurzovní lístek: 18.5.2024 Exchange s.r.o.

EUR 24,680 24,760
USD 22,670 22,790
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články