Sociální dávky dostanou lidé na elekronickou kartu, úřad tak zjistí za co utrácejí

8. 11. 2010 – 21:39 | Naše peníze | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Sociální dávky dostanou lidé na elekronickou kartu, úřad tak zjistí za co utrácejí
Čipové karty mají stejně jako poukázky příjemce dávek motivovat, aby si nezvykali zůstávat v sociální síti různých podpor a příplatků a práci začali aktivně hledat, Iluistrační foto: SXC | zdroj: NašePeníze.cz

Elektronické karty pro vyplácení sociálních dávek projdou zkušebním provozem již v příštím roce.

Důvodem je hlavně možnost dohledu, za co lidé podporu skutečně utratí, sdělil ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek (TOP 09) v pondělí na Rádiu Impuls.

"Já předpokládám, že budeme schopni takový systém pilotně odzkoušet v příštím roce, a byl bych rád, kdyby v roce 2012 byly vytvořeny podmínky pro to, aby mohl být použit plošně. Plošně ve smyslu po celé republice," upřesnil Drábek ve vysílání.

 

TIP: Podpora a sociální dávky: Kdo na ně bude mít nárok a kdy?

 

"Rozšíříme nehotovostní výplatu sociálních dávek (poukázky, elektronické karty) z dávek hmotné nouze na další dávky, pokud bude nutné chránit zájmy dětí. Budeme bránit zneužívání dávek, například za gamblerství nebo alkohol." Uvedl Petr Nečas před volbami na svých stránkách.

Tento nový způsob výplaty sociálních dávek chystá také Slovenská vláda. Místo peněz by měli lidé dostávat elektronické karty, z nichž mohou čerpat čtyři eura denně na potraviny, léky a jiné potřebné věci. Úřady tak chtějí zabránit zneužívání státní pomoci, omezit lichvářství a naučit lidi zejména v romských osadách lépe hospodařit.

 

<%Anketa213%>

 

Jedním z prvních měst, kde by sociální dávky mohly chodit přes elektronickou kartu by mohl být Litvínov. V Litvínově aktuálně pobírá sociální dávky zhruba 1 230 lidí. Dvacetpět procent kombinovanou formou, což jsou poukázky, které tamní radnice kvůli zneužívání sociálních dávek zavedla v březnu 2008.

Čipové karty mají stejně jako poukázky příjemce dávek motivovat, aby si nezvykali zůstávat v sociální síti různých podpor a příplatků a práci začali aktivně hledat. Druhým důležitým důvodem je také aby peníze utratili za věci, na které jsou finance určené. Podstatná část sociálních dávek totiž končí v pokladnách nočních podniků, barů a hlavně heren, kterých je obzvláště na území Litvínova opravdu nespočet, uvedl před časem Deník..

„O formě vyplácení dávek rozhodnou sociální pracovníci. Klienti odboru sociálních věcí podle nastavené varianty výplaty budou moci buďto celou dávku vybrat v penězích, nebo část v penězích a část utratit pouze za potraviny, hygienické potřeby a oblečení,“ uvedl v Deníku místostarosta Litvínova Martin Klika.

Elektronická karta pro vyplácení sociálních dávek by měla mít podobu platební karty s obdobným zabezpečením, jako mají bankokarty.

Ministr v této souvislosti uvedl, že vláda udělala vše, aby zabránila stávce zaměstnanců. Odboráři jsou ale při jednáních nekonstruktivní. "Nicméně jsem přesvědčen, že jsem odborářům vyšel vstříc tam, kde to bylo možné," řekl Drábek.

Stávka zaměstnanců ve státní a veřejné správě kvůli změnám v platech se uskuteční 8. prosince a bude trvat celý den, ozbrojené složky budou protestovat 15. prosince. Odboráři o tom rozhodli na pondělním zasedání krizového štábu.

-Denisa Šindlerová,Mediafax/NašePeníze.cz

 Kam dál?

- Jak klesnou sociální dávky a jaké budou podmínky pro nezaměstnané?

- Sociální dávky čeká revoluce. Budou jen tři, místo dvaceti

Kurzy

Kurzovní lístek: 17.6.2024 Exchange s.r.o.

EUR 24,680 24,800
USD 22,950 23,130
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články