Solární panely a kůrovec jsou podle Drobila průšvihy zelené politiky

28. 8. 2010 – 23:49 | Ekologie | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Solární panely a kůrovec jsou podle Drobila průšvihy zelené politiky
Drobil ostře zkritizoval nečinnost svého předchůdce na ministerstvu Martina Bursíka, Foto: | zdroj: NašePeníze.cz

Jaderná elektrárna Temelín se musí rozšířit, nechci, abychom se z vývozce energie stali dovozci, uvedl ministr životního prostředí Pavel Drobil v sobotním rozhovoru deníku Právo.

Boom solárních panelů a kůrovec na Šumavě jsou podle ministra fatální chyby jeho předchůdce.

„Každý rok stoupá spotřeby energie a v nějakém okamžiku bychom dosáhli na strop, z přebytku bychom se dostali do deficitu,“ řekl Drobil. Pokud má být Česká republika soběstačná a nechce se dostat do situace jako Slovensko po vypnutí Jaslovských Bohunic a energii dovážet, musí se Temelín rozšířit, tvrdí ministr. Připomíná, že další bloky jaderných elektráren nahradí ty na fosilní paliva, jimž skončí životnost.

Ministr není proti existenci solárních a větrných elektrárny, vadí mu nastavení současných pravidel, tedy „šílená výkupní cena“ elektřiny vyrobené z fotovoltaických článků. Ta je podle jeho slov dvojnásobná proti Německu. Nelíbí se mu ani solární panely na lánech úrodné půdy a neexistence plánu, co s panely, až jim skončí životnost.

Dalším problémem je podle Drobila i nárazy do elektrické sítě, když není po celých 365 dnů v roce slunce nebo vítr. Síť, která na to není dimenzovaná, se podle ministra poškozuje. „Opravy, nastavení sítě, výkupní ceny, problémy v přenosové soustavě, to někdo v konečném důsledku zaplatí a je to konečný uživatel,“ řekl ministr. Těmi jsou podle něj domácnosti a průmysl.

V rozhovoru Drobil ostře zkritizoval nečinnost svého předchůdce na ministerstvu Martina Bursíka za nečinnost v boji s kůrovcem na Šumavě. Mrtvý les, to je důsledkem chybného rozhodnutí tehdejšího ministra životního prostředí po kalamitě Kyrill, je přesvědčený ministr. „To je fatální chyba, za kterou by měl někdo zaplatit," prohlásil Drobil.

-Jitka Zadražilová, Mediafax

Kam dál?

- Elektřina zdraží o 22 procent

- Solární elektrárny budou stát spotřebitele 40 miliard ročně navíc

Kurzy

Kurzovní lístek: 22.4.2024 Exchange s.r.o.

EUR 25,240 25,360
USD 23,700 23,880
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články