Soudci si vysoudili od státu dorovnání přes čtvrt miliardy korun

22. 11. 2011 – 19:36 | Naše peníze | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Soudci si vysoudili od státu dorovnání přes čtvrt miliardy korun
Vláda se rozhodla snížit soudcovské platy v letech 2011 až 2014 o deset procent, Foto:SXC | zdroj: NašePeníze.cz

Ministerstvo spravedlnosti vyčíslilo dopad srpnového rozhodnutí Ústavního soudu, kterým vzalo za své letošní snížení soudcovských platů o deset procent. Podle materiálu pro středeční jednání vlády má dorovnání výplatních pásek soudců jen pro letošek přijít na 263,2 milionu korun.

Rozpočet rezortu Jiřího Pospíšila (ODS) si už kvůli opětovně navýšeným soudcovským platům přilepšil o 43,9 milionu korun. Kabinet Petra Nečase (ODS) teď má svým rozhodnutím schválit převod dalších bezmála 220 milionů pro stejný účel. Prostředky má ministerstvo spravedlnosti získat z vládní rozpočtové rezervy v kapitole všeobecné pokladní správy letošního státního rozpočtu.

Částka ve výši 220 milionů korun má vyřešit doplatky za prvních deset měsíců letošního roku. Víc peněz na listopad a prosinec řešil rezort spravedlnosti kvůli jejich rychlejšímu vyplacení separátní žádostí.

Původní platová základna pro soudcovské platy na roky 2011 až 2014 byla vloni stanovená na 54 tisíc korun. Ministerstvo práce a sociálních věcí ji v reakci na verdikt Ústavního soudu v září přepočítalo na 57 747 korun, posunulo ji tedy o bezmála 3800 korun vzhůru.

TIP:

- Platy soudců by se měly snížit, tvrdí nový ombudsman Varvařovský

- Nečas: Soudci nesmí být platoví nadlidé - NašePeníze.cz

Náklady na dorovnání platů celkového počtu 2869 soudců vládní materiál za leden až říjen letošního roku propočítal na 156,8 milionu korun. Dalších bezmála šest milionů korun spolknou paušální náhrady. Více než 40 milionů tvoří výdaje na zdravotní pojištění a dalších téměř 15 milionů na pojištění sociální. Výpočet finální cifry uzavírá 1,6 milionu korun do fondu kulturních a sociálních potřeb.

Vláda se rozhodla snížit soudcovské platy v letech 2011 až 2014 o deset procent. Při konstrukci mzdy soudců jim navíc stanovila snížený pevný koeficient, vztažený k platům ve státní správě.

Úspěšný odpor soudců proti tomu nechat si sáhnout na platy je v Česku evergreenem. Stejně dopadl i záměr Fischerovy vlády, který v roce 2009 srazil platy ústavních činitelů – a soudců mezi nimi – o čtyři procenta.

Ústavní soud rozhodoval o platech soudců okresních, krajských a vrchních soudů, Nejvyššího soudu a Nejvyššího správního soudu. Sami ústavní soudci nejsou do soustavy obecných soudů zahrnuti.

-Jan Kálal, Jiří Nováček | MED

Kurzy

Kurzovní lístek: 2.3.2024 Exchange s.r.o.

EUR 25,270 25,350
USD 23,320 23,420
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články