Soudní poplatky porostou, rozhodli poslanci

11. 5. 2011 – 20:09 | Naše peníze | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Soudní poplatky porostou, rozhodli poslanci
Sazby soudních poplatků se naposledy upravovaly v roce 2000, Foto:SXC | zdroj: NašePeníze.cz

Poslanecká sněmovna ve středu rozhodla o zvýšení soudních poplatků. Ty by měly nově reflektovat růst hrubé průměrné měsíční mzdy a regulovat podávání žalob k soudům.

"Cílem novely zákona o soudních poplatcích je zejména přizpůsobení výše soudních poplatků cenové a mzdové hladině a současně koncepční přehodnocení některých položek sazebníku," uvádí ministerstvo spravedlnosti, předkladatel předlohy.

Sazby soudních poplatků se naposledy upravovaly v roce 2000, vzhledem k růstu průměrné hrubé měsíční mzdy tak poplatky ve své současné výši neplní podle ministerstva v dostatečné míře svoji regulační a preventivní funkci. Proto počet souzených případů roste, připomíná rezort.

Nově budou lidé platit za návrh na zahájení řízení na ochranu osobnosti s návrhem na náhradu nemajetkové újmy nebo za návrh na zahájení řízení na ochranu dobré pověsti právnické osoby s návrhem na náhradu nemajetkové újmy do částky 200 tisíc korun poplatek dva tisíce korun a v částce vyšší než 200 tisíc korun poplatek ve výši jednoho procentního bodu.

"Náklady na soudní řízení se zvýší, účelem ale rozhodně není znesnadnit přístup ke spravedlnosti. Tato legislativní úprava počítá s řadou případů, kdy se soudní poplatky buď nevybírají vůbec, nebo je soud může lidem odpustit," řekla k novele šéfka ústavně-právního výboru sněmovny Karolína Peake (VV).

Placení se díky přijatému pozměňovacímu návrhu poslance Stanislava Polčáka (TOP 09) vyhnou ti, kteří podají návrh na zahájení řízení o náhradě škody způsobené nezákonným rozhodnutím veřejné moci, například rozhodnutím o vazbě nebo ochranném opatření.

Od placení poplatku se osvobozují také státní fondy, navrhovatelé v řízení o určení výživného, navrhovatelé v řízení o náhradu škody na zdraví nebo neprovdané matky, které žádají o příspěvek na výživu a úhradu nákladů spojených s těhotenstvím.

-Karolina Brožová | MED

Kurzy

Kurzovní lístek: 24.6.2024 Exchange s.r.o.

EUR 24,880 25,000
USD 23,130 23,310
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články