Soudním obsílkám se nepůjde vyhýbat

3. 7. 2009 – 9:06 | Naše peníze | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Soudním obsílkám se nepůjde vyhýbat
Foto: SXC | zdroj: NašePeníze.cz

Od 1. července dochází ke změnám v systému doručování v resortu justice, které se týkají převážně soudních a úředních zásilek. Prioritou je doručování soudních písemností za využití datových schránek.


Novela občanského soudního řádu zvyšuje odpovědnost adresáta za doručitelnost soudních písemností. Základem je tzv. povinná doručovací adresa, na kterou jsou zásilky doručovány, a u které platí tzv. fikce doručení. To znamená, že zásilka se po splnění zákonných podmínek považuje za doručenou, i když se s ní adresát fakticky neseznámí.

- Datové schránky pro firmy: Dnes končí úřední obálky s modrým či červeným pruhem
-
Doporučeným dopisům od státu se už nevyhnete

Soudní zásilky budou doručovány prioritně do datové schránky účastníka. Všechny listinné zásilky soudů, státních zástupců, notářů, exekutorů a dalších orgánů, které doručují podle o.s.ř., budou zasílány v obálkách se zeleným pruhem.

Novela zavádí pojem institut neúčinnosti doručení. Soud v tomto případě na návrh účastníka rozhodne, že doručení je neúčinné, pokud se účastník nebo jeho zástupce nemohl s doručovanou písemností z omluvitelného důvodu (např. hospitalizace) seznámit. Návrh je třeba podat do 15 dnů ode dne, kdy se s doručovanou písemností seznámil nebo mohl seznámit.


Kurzy

Kurzovní lístek: 25.7.2024 Exchange s.r.o.

EUR 25,290 25,430
USD 23,340 23,520
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články