Společnost Volný žaluje Telefóniku O2 o více než čtyři miliardy korun

30. 3. 2011 – 16:37 | Firmy | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Společnost Volný žaluje Telefóniku O2 o více než čtyři miliardy korun
Telefönica O2 měla škodu způsobit stlačováním marží na trhu ADSL, Foto: SXC | zdroj: NašePeníze.cz

Společnost Volný podala v pondělí 28. března 2011 žalobu na náhradu škody přesahující čtyři miliardy korun způsobené společností Telefónica O2 Czech Republic. Společnost Volný o tom informovala ve středu.

Telefönica O2 měla škodu způsobit stlačováním marží na trhu ADSL. "Na konci roku 2003 Volný poskytoval výhodný přístup k internetu téměř jedné třetině českých uživatelů. Telefönica O2 Czech Republic svou nezákonnou cenovou politikou zabránila společnosti Volný a ostatním svým konkurentům nabízet zákazníkům cenově zajímavé připojení k internetu prostřednictvím ADSL," prohlásil Martin Dvořák, obchodní a marketingový ředitel společnosti Volný.

V této souvislosti Volný vítá iniciativu Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže zahájit se společností Telefönica O2 Czech Republic správní řízení ve stejné věci.

Společnost Volný si jako právního poradce zvolila advokátní kancelář Pierstone, která už úspěšně zastupovala v podobných případech jiné společnosti.

"Na přípravě žaloby pracuje mezinárodní tým odborníků na soutěžní právo a ekonomičtí poradci už od roku 2009. Žaloby o náhradu škody v soutěžních případech podporuje i Evropská komise, která už ze stejných důvodů pokutovala mateřskou společnost Telefónica O2 Czech Republic ve Španělsku," poznamenal partner Pierstone Tomas Schollaert.

ÚOHS šetří Telefónicu O2, možná zneužila dominantní postavení

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) zahájil správní řízení s firmou Telefónicou O2, podezírá ji ze zneužití dominantního postavení v oblasti vysokorychlostního připojení k internetu. Agentuře Mediafax to ve středu potvrdil předseda ÚOHS Petr Rafaj.

"Úřad pro ochranu hospodářské soutěž potvrzuje, že společnosti Telefónica O2 Czech Republic zaslal oznámení o zahájení správního řízení kvůli možnému porušení českého i evropského soutěžního práva," uvedl k případu předseda Rafaj.

"Konkrétně se jedná o možné zneužití dominantního postavení na trhu přístupu ke službám sítě Internet prostřednictvím širokopásmových technologií ADSL," upřesnil Rafaj.

"Využijeme všech dostupných právních prostředků k prokázání, že nebyl porušen zákon o ochraně hospodářské soutěže," sdělil mluvčí firmy Martin Žabka. "V současné chvíli čekáme na doručení detailů od ÚOHS, které by měly teprve identifikovat důvod zahájení správního řízení. Rozhodně platí, že se společnost Telefónica O2 vždy řídí zákony, proto si nejsme vědomi žádného porušení z naší strany," dodal mluvčí s tím, že šetření ÚOHS začalo už na sklonku roku 2008 a případ se protahuje. Podle Žabky to tedy vypadá, že se ÚOHS snaží najít porušení zákona za každou cenu.

Správní řízení se týká zejména stlačování marží (tzv. margin squeeze). ÚOHS začal firmu v dané oblasti prověřovat už dříve, řízení s ní ale nezahájil. Mluvčí telekomunikační firmy loni na podzim tvrdil, že k zahájení řízení nevidí důvod, protože podle analýzy ČTÚ je trh širokopásmového přístupu k internetu vysoce konkurenční a nepůsobí na něm žádný dominantní hráč. Krajský soud v Brně však v lednu antimonopolnímu úřadu zakázal v předběžném šetření pokračovat, podle něj trvalo příliš dlouho. ÚOHS se tak musel rozhodnout, zda zahájí správní řízení, či předběžné šetření ukončí.

-Filip Sušanka | MED

Kurzy

Kurzovní lístek: 20.7.2024 Exchange s.r.o.

EUR 25,120 25,200
USD 23,090 23,190
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články