Šrotovné v Česku získáte na vše možné, jen ne na auta

20. 4. 2009 – 3:30 | Naše peníze | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Šrotovné v Česku získáte na vše možné, jen ne na auta
Foto:sxc | zdroj: NašePeníze.cz

Šrotovné je vlastně výměna staré neekologické věci za novou a ekologičtější. Tím by měl být podpořen určitý druh odvětví, zaměstnanost a také ekologie. První odvětví, které začalo „šrotovné“ využívat byl evropský automobilový průmysl. Toto slovo mělo původně tedy podpořit hlavně evropský automobilový trh a pomoci ekologii. I když okolní země tuto podporu mnohdy s úspěchem zavedly, Česká republika v tomto není jednotná. ČSSD trvá na zavedení šrotovného v co nejkratší době, ekonomové a pravice navrhují odložit šrotovné nejdříve na příští rok. Slovo „šrotovné“ však začínají využívat i jiná odvětví. Nahradí postupem času slovo „šrotovné“ výraz „sleva“..? Na co všechno je dnes možné získat šrotovné?- ČEZ nabízí \"Bílé šrotovné\" 1000 Kč při nákupu nového spotřebiče, máte nárok?
- Topolánek: Šrotovné by mělo počkat na příští rok
- Firmy vyrábějící nábytek chtějí šrotovné 15 tis. korun
- Vláda a ČSSD dohodly balíček proti krizi, možná projde šrotovné
- Šrotovné aneb Past na domácnosti i ekonomiku

I když mělo šrotovné primárně podpořit automobilový trh i v Česku, podporuje zatím prodej různých produktů a služeb.

Jako první se o šrotovné přihlásil nábytkářský průmysl. Výrobci nábytku prostřednictvím své asociace požadují od státu podporu ve formě „šrotovného“ až 15.000 korun při výměně starého nábytku za nový. Kromě automobilového průmyslu, je to to jediné \"šrotovné\", které by mělo využívat státní podporu.

Jednou ze společností, která využila medializace slova „šrotovné“ byl energetický gigant ČEZ. Firma nabízí od poloviny dubna „šrotovné“ ve výši 1000Kč při výměně starého spotřebiče za nový. Tuto „slevu“ je však možné čerpat pouze u dvou obchodních řetězců, kterými jsou Datart a Euronics. Právě tuto nabídku nyní prošetřuje antimonopolní úřad. Majoritním vlastníkem společnosti ČEZ je stát, pokud se prokáže, že podpora jen několika určených společností je nezákonná, čekají ČEZ pravděpodobně problémy.

Nově pod slovem „šrotovné“ nabízejí slevy například prodejci telefonních ústředen až do výše 25%. Podmínkou je výměna staré ústředny za novou. Marketingově také „šrotovné využívá cestovní kancelář Exim tours, která nabízí slevu ve formě „šrotovného“ 1000Kč. Další cestovní kanceláře nabízí klasická zvýhodnění formou slev a bonusů. Protože se blíží letní sezona, můžete „šrotovné“ získat i na bazény a příslušenství ve formě 10% slevy. Tuto nabídku v inzercích nabízí slavný český „kutil“ Přemek Podlaha.

Slevu s názvem „šrotovné“ mohou získat také zákazníci počítačových firem. „Šrotovné“ totiž nabízejí některé firmy na počítače a servery ve výši až 3000 korun.

\"\"

Nejvtipnější formu „šrotovného“ nabízejí některá restaurační zařízení. Jedna z restaurací poskytuje „šrotovné“ zákazníkům, kteří se u nich „opijí na šrot“. Reklamní cedule restaurace koluje po internetu. „Šrotovným“ je jedna káva a Anacid na žaludek.

Očekává se, že v nejbližší době se objeví další firmy se svou verzí „šrotovného“. Je možné, že v budoucnosti toto slovo nahradí dosud používané slovo „sleva“.


Tabulka: Kde získat „šrotovné“ dle článku

Produkt/služba

Výše až

Automobil

30.000 Kč – Zatím neschváleno

Nábytek

15.000 Kč – Požaduje nábytkářský průmysl

Spotřebiče

1.000 Kč – Pro zákazníky ČEZ v prodejnách Start, Euronics

Počítače, servery

3.000 Kč – Coolhousing.net

Telefonní ústředny

25% z ceny - ústředny.cz

Bazény a příslušenství

10% z ceny – TV products

Pramen: inzerce firem, redakce NašePeníze.cz

Kurzy

Kurzovní lístek: 24.7.2024 Exchange s.r.o.

EUR 25,260 25,380
USD 23,240 23,420
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články