Srovnání běžných účtů v bankách. Kde zaplatíte nejméně?

20. 3. 2018 – 14:00 | Bankovní účty | red | Diskuze:

Srovnání běžných účtů v bankách. Kde zaplatíte nejméně?
Ilustrační foto | zdroj: freeimages.com

Banky postupně upravují svou poplatkovou politiku. Nové banky zároveň přibývají a společnosti se doslova předbíhají, která nabídne klientům výhodnější podmínky. Zorientovat se v nepřeberné nabídce však není jednoduché. V následujícím článku tak přinášíme velký přehled služeb a poplatků, na které můžete u bank narazit.

Vedení účtu
Naprostá většina českých bank nabízí vedení účtu zdarma. Měsíční poplatek si účtuje pouze Era (34 korun) a ČSOB (25 korun). Některé banky pak odpouští platbu poplatku při aktivním využívání účtu. V Raiffeisen Bank tak klientům musí na účet měsíčně přijít minimálně 15 tisíc korun. V opačném případě si banka účtuje poplatek 99 korun.

Výběry z bankomatů
Některé banky neúčtují za výběry z vlastních bankomatů žádný poplatek. Další pak klientovi odečtou drobný poplatek, zpravidla ve výši 5 až 10 korun. Naprosto unikátní je v tomto ohledu mBank. Ta v Česku žádné vlastní bankomaty nemá. Její klienti však mohou zdarma využívat jakékoliv ostatní. Z bankomatu jiné společnosti však musí vybrat minimálně 1 500 korun.

Platby
Příchozí platby zdarma jsou už v Česku naprostým standardem. U odchozích plateb je situace trochu odlišná. Drobné poplatky účtuje Česká spořitelna, Komerční banka, UniCredit Bank a Era. Klienti Sberbank pak při platbě mimo účet jejich společnosti zaplatí 5 korun.

Vklad hotovosti
Velké rozdíly mezi jednotlivými bankami jsou i při vkladu hotovosti na pobočce. U některých je tato transakce zdarma. Jiné naopak účtují nemalé poplatky. Nejhůře v tomto srovnání vychází Moneta. Její klienti při hotovostním vkladu zaplatí 70 korun navíc.

Změna banky
Na přechodu k jiné bance není nic těžkého. Stávající banka podle zákona nesmí klientovi odchod komplikovat a ani za něj účtovat nějaké poplatky. Zrušení účtu je vždy zdarma. Výjimku tvoří pouze účty, které má klient u banky méně než jeden rok.

Změnu banky ulehčuje také Kodex mobility klienta, který přijaly všechny české banky. Klientovi tak stačí, když přijde do své nové banky a ta by se už o vše měla postarat. Změna banky bude v takovém případě uzavřena do 15 pracovních dnů.

Běžné účty v bankách

Zdroje:
MED

Kurzy

Kurzovní lístek: 2.10.2023 Exchange s.r.o.

EUR 24,320 24,440
USD 23,170 23,350
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články