Stát chce zakázat skládky, odpady se mají spalovat

27. 6. 2012 – 9:05 | Ekologie | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Stát chce zakázat skládky, odpady se mají spalovat
Modrrnizaci spaloven by mohly zaplatit fondy z EU, Foto:SXC | zdroj: NašePeníze.cz

Stát zvažuje zákaz skládek, přibylo by spaloven odpadu.

Problémy s přibývajícími hromadami odpadků hyzdících krajinu mohou za pár let skončit. „Umíme si představit, že by v České republice bylo od určitého roku zakázáno skládkování,“ uvedla Marta Machková z úřadu ministra životního prostředí Tomáše Chalupy. „Například ve Švýcarsku je běžné, že téměř každá obec vyprodukovaný odpad energeticky dále zpracovává.“

S podobným návrhem pro celou Evropskou unii přišel nedávno také Evropský parlament. Daleko významnější roli by tak získaly spalovny. Komunální odpady by se také staly jedním ze surovinových zdrojů pro teplárny. Ty by jimi nahradily alespoň část spalovaného uhlí. Téma je proto aktuální také v kontextu současných sporů o dodávky a ceny uhlí mezi těžařskou společností Czech Coal a jejími dosavadními odběrateli.

Chalupův úřad už také společně s experty z Evropské komise posuzuje možnost využít finance z fondů EU na podporu spaloven v Karviné, Komořanech u Mostu a v Chotíkově u Plzně. Ve hře je celkově šest miliard korun, které byly již dříve vyčleněny na tento účel. Ministerstvo životního prostředí nicméně upozorňuje, že spalování má přijít na řadu až po vytřídění materiálů, které lze využít jinak. Právě před podporou spaloven, která by dostávala přednost proti opětovnému využití odpadu nebo jeho recyklaci, dlouhodobě varují ekologičtí aktivisté.

Záměry ministerstva vítá šéf Plzeňské teplárenské Tomáš Drápela, který v nich vidí výrazný posun při řešení problému energetického využití odpadu. „Jsme rádi, že se konečně přešlo od proklamací k činům, a s netrpělivostí očekáváme dílčí výsledky, ke kterým se, doufáme, budeme moci vyjádřit a připomínkovat.“ I když v současné době české teplárenství čelí mnoha problémům, podle Drápely, který je zároveň místopředsedou výkonné rady Teplárenského sdružení, zaznamenává v poslední době tento obor v některých klíčových směrech také pozitivní vývoj.

Kromě plánů ministra Chalupy je podle něho příznivé i to, že se ministr průmyslu Martin Kuba ujal moderování rozhovorů mezi uhelnými společnostmi a energetikami, a že šéfka Energetického regulačního úřadu Alena Vitásková usiluje o nastavení rovných podmínek pro regulaci kombinované výroby elektřiny a tepla. Pro stabilitu oboru teplárenství jsou totiž podle něho důležitá konkrétní a přesná legislativní pravidla.

-Libor Popela | MED

Kurzy

Kurzovní lístek: 22.2.2024 Exchange s.r.o.

EUR 25,300 25,440
USD 23,310 23,490
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články