Stát chce získat peníze na sport v barech, restauracích i z koncesionářských poplatků

6. 3. 2011 – 20:28 | Naše peníze | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Stát chce získat peníze na sport v barech, restauracích i z koncesionářských poplatků
Dokument zmiňuje také možnost využít k financování sportu i část příjmů z koncesionářských poplatků, Foto: SXC | zdroj: NašePeníze.cz

Sport v Česku by nově mohl být částečně financovaný z poplatků za veřejné sportovní projekce i z televizního koncesionářského poplatku. Agentura Mediafax to zjistila z koncepce podpory sportu, o které má vláda jednat příští středu.

"Při většině projekcí v restauracích, hotelech a obdobných veřejných prostorách je sport jedním z nejčastěji sledovaných programů," uvádí materiál připravený ministerstvem školství. "Přesto prostředky vybrané za autorská práva jsou děleny výhradně mezi hudební producenty, a to z velké části zahraniční," píše se v dokumentu.

Koncepce proto navrhuje zřídit nového kolektivního správce sportovců, který by vybíral odměny za vysílání sportovních soutěží. Další možností je podle materiálu zákonně upravit, aby vybrané odměny současných kolektivních správců jako OSA, Dilia nebo Intergram byly poskytované na podporu sportu talentované mládeže.

Dokument zmiňuje také možnost využít k financování sportu i část příjmů z koncesionářských poplatků České televizi (ČT), a to po dokončení přechodu na digitální vysílání letos na podzim. "Stejně jako český film, který je podporován z rozpočtu veřejnoprávní ČT, měl by i český sport, který zaujímá významnou část její programové náplně, být touto organizací finančně podporovaný," míní autoři koncepce.

V materiálu je navržené také přehodnocení současného stavu povinných odvodů provozovatelů loterií a dalších podobných her na veřejně prospěšné účely. "Některé společnosti využívají skrytě výtěžek na marketingové, sociální a jiné účely. Tím není naplňován záměr zákona a zároveň dochází k znevýhodňování jiných společností, které odvádí výtěžek v plném rozsahu. Tuto praxi je třeba napravit," zmiňuje koncepce.

Cílem nově připravené koncepce je vymezení priorit státní podpory sportu tak, aby byl zpracovaný a předložený nový zákon o podpoře sportu.

Dokument na základě výsledků Státního zdravotního ústavu konstatuje, že současný životní styl je charakterizovaný poklesem pohybových aktivit o 30 procent za posledních deset let. S tím souvisí nižší tělesná zdatnost, zhoršení zdravotního stavu a nárůst nadváhy a obezity. V Česku bojuje s nadváhou zhruba 60 procent populace a více než čtvrtina z nich je obézních.

Jako hlavní negativní vlivy koncepce zmiňuje nedostatečné materiálně technické zabezpečení, kapacitu a stav sportovních zařízení, nedostatek dobrovolných pracovníků, a snižující se zájem o pravidelnou sportovní a pohybovou činnost.

-Jan Kálal | MED

K tématu:

- Na český sport letos půjde 2,17 miliardy korun. Kde se vezmou?

- Kolik dá v roce 2011 Sazka na sport? Nad tím prý Hušák nepřemýšlí

- Paroubek chce, aby velké firmy povinně financovaly sport

Kurzy

Kurzovní lístek: 15.6.2024 Exchange s.r.o.

EUR 24,720 24,800
USD 23,050 23,150
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články