Stát dá malým sportovním svazům deset milionů

23. 3. 2011 – 20:10 | Naše peníze | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Stát dá malým sportovním svazům deset milionů
Částka se bude rozdělovat podle pravidel, která jsme teď poprvé nastavili, roli hraje koeficient úspěšnosti a členská základna, Foto:SXC | zdroj: NašePeníze.cz

Stát dá do sportu dalších deset milionů na podporu malým sportovním svazům, dohodli se na tom zástupci iniciativy Český sport 2011 a ministrem školství, mládeže a tělovýchovy Josefem Dobešem a ministrem financí Miroslavem Kalouskem. Výsledky dohody oznámili ve středu na tiskové konferenci v Praze.

"Já i ministr financí pan Kalousek cítíme zodpovědnost za český sport. Peníze, které do sportu půjdou, budou směrovány přímo do svazů. Iniciativa Český sport 2011 je v tomto naším partnerem," prohlásil ministr Josef Dobeš.

"Stát se nikdy nemůže zříct podpory sportu jako veřejně prospěšné činnosti, ale je třeba odlišovat sport jako takový a funcionářskou stukturu současného Českého svazu tělesné výchovy (ČSTV), to jsou dva různé pojmy," zopakoval Kalousek. "ČSTV není partnerem ani pro ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy ani pro ministerstvo financí. Nebudeme se bavit se Strahovem, naším partnerem, kterému důvěřujeme, je iniciativa Český sport 2011," dodal.

Stát aktuálně dotuje český sport částkou 1,9 miliardy korun prostřednictvím ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy, navíc pak bylo v letošním roce uvolněno 270 milionů korun, které mají poprvé být rozdělovány přímo sportovním svazům. Nad tento rámec se českému sportu dostane dalších deseti milionů, na podporu nejmenších svazů totiž vznikl solidární fond. "Bude záležet na tom, jak se s iniciativou dohodneme, ale každý z největších svazů se zřekne části svého přídělu a v rámci solidarity dá něco těm slabším. "Jejich příspěvky plus těch deset milionů se pak rozdělí menším svazům," vysvětlil Dobeš.

"Mohu potvrdit, že v návrhu státního rozpočtu pro rok 2012 nebude méně prostředků pro sport než v letošním roce. Od roku 2013 bude podpora mírně stoupat," řekl Kalousek. Pro roky 2011 a 2012 tak stát garantuje sportu minimální částku 1,9 miliardy plus 280 milionů korun. "Od roku 2013 budeme počítat v rámci změněných podmínek, kdy předpokládám, že loterijní společnosti přestanou být osvobozeny od daně z příjmu," dodal.

"Tato částka se bude rozdělovat podle pravidel, která jsme teď poprvé nastavili, roli hraje koeficient úspěšnosti a členská základna, zejména s ohledem na mládež," připomněl Dobeš.

"Oba ministři nám vyšli vstříc, zejména chci poděkovat panu ministru Kalouskovi, který je v dost obtížné situaci," řekl za vedení iniciativy Český sport 2011 Miroslav Jansta, předseda České basketbalové federace.

Iniciativa Český sport 2011 vznikla začátkem března jako iniciativa čtyřiapadesáti sportovních svazů, v jejím čele jsou Miroslav Jansta za basketbal, Zdeněk Haník za volejbal, Karel Bauer za jachting, Zdeněk Hrubý za horolezectví a Filip Šuman zastupující florbal.

-Ivana Jakoubková | MED

Kurzy

Kurzovní lístek: 15.7.2024 Exchange s.r.o.

EUR 25,260 25,380
USD 23,230 23,410
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články