Stát přitvrdil a posílá některé invalidy zpět do práce

17. 7. 2011 – 8:55 | Penze | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Stát přitvrdil a posílá některé invalidy zpět do práce
Ne každý pacient musí automaticky do invalidního důchodu. Mezi nemocnými jsou navíc ti, kteří chtějí pomoc státu zneužít. Foto:SXC | zdroj: NašePeníze.cz

Stát se rozhodl zrušit některým invalidům důchod a posílá je zpět do práce. Podle některých organizací pro pacienty i právních poraden je přitom stále více nekompromisní.

Informoval o tom iDNES.cz.

"Tuto práci dělám 13 let, ale nepamatuji tolik otázek, kolik jich je na invalidní důchody letos a kolik jsem jich řešila už loni," cituje iDNES.cz advokátku Věru Dreslerovou, která vypomáhá v bezplatné poradně Národní rady osob se zdravotním postižením ČR.

Za situaci může podle odborníků změna v zákoně platná od ledna 2010, ale také sami posudkoví lékaři. "Změnily se tabulky indikací. To, co v nich není striktně dáno, doktoři šmahem zametají pod stůl. Už nezkoumají, že to, čím lidé trpí, jde zařadit i někam jinam," upozorňuje Dreslerová.

Ministerstvo práce a sociálních věcí připouští, že u některých diagnóz v roce 2010 počty invalidních důchodců klesly s tím, že celkový počet invalidních důchodců se však nezměnil. "Určité rozdíly jsou zejména u zdravotních postižení, která jsou nejčastějšími příčinami invalidity. U stavů, kdy je invalidita podmíněna postižením svalové a kosterní soustavy, poklesl počet případů uznání invalidity třetího stupně, což byla dříve plná invalidita, o zhruba tři procenta, ve skupině novotvary zhruba o půl druhého procenta a u duševních chorob o jedno procento,"řekla iDNES.cz mluvčí ministerstva Viktorie Plívová.

iDNES.cz uvedl, že podle státu by invalidní důchod neměl být rozhodně něčím trvalým a neměnným. Změny také Ministerstvo práce a sociálních věcí hájí tím, že lékařská věda dělá pokroky. Mluvčí také upozorňila, že pokud léčba zlepší zdravotní stav, není důvod lidi vylučovat z pracovních a ekonomických aktivit.

To si podle internetového deníku uvědomují i zástupci Unie Roska, která sdružuje pacienty s roztroušenou sklerózou. Její prezident Karel Hrkal serveru potvrzuje, že situace s odebíráním invalidních důchodů je po změně zákona náročnější. Zároveň ale míní, že ne každý pacient musí automaticky do invalidního důchodu. Mezi nemocnými jsou navíc ti, kteří chtějí pomoc státu zneužít.

"Máme případy, kdy přijde do poradny nově diagnostikovaný člověk a první, co se ptá, je: Co mám dělat pro to, abych se dostal do invalidního důchodu? Pak mu říkám, že nic, protože na něj nemá automatický nárok," popsal Hrkal, který sám má nemoc dvacet let, pohybuje se o dvou berlích nebo na vozíku a invalidní důchod nepobírá.

Může vás zajímat:

- Invalidní důchod prvního, druhého nebo třetího stupně je od ledna 2010 novinkou

- Do důchodu v sedmdesáti? Bude jen přibývat invalidních důchodců

- Co všechno potřebujete když půjdete žádat o důchod?

- V Česku pracuje 238 tisíc lidí pobírajících zároveň důchod

- Stát loni vyplácel důchod dvěma a čtvrt milionu lidí

Kurzy

Kurzovní lístek: 24.7.2024 Exchange s.r.o.

EUR 25,260 25,380
USD 23,240 23,420
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články