Stát rozdá desítky milionů na ozdravné pobyty dětí, kdo může žádat?

16. 8. 2017 – 10:23 | Naše peníze | red | Diskuze:

Stát rozdá desítky milionů na ozdravné pobyty dětí, kdo může žádat?
Ilustrační foto | zdroj: freeimages.com

Celkem 40 milionů korun rozdá ministerstvo životního prostředí na ozdravné pobyty dětí z mateřský či základních škol i dětských skupin. Týká se to těch, které se nacházejí v oblastech se zhoršenou kvalitou ovzduší. Pobyty budou spojeny s ekologickou výchovou. O peníze bude možné žádat od 4. září.

Ministerstvo chce tímto krokem přispět k dalšímu boji proti smogu. Ten už zahrnuje například novelu zákona o ochraně ovzduší, která umožňuje kontroly kotlů v domácnostech, nebo kotlíkové dotace. "Celkem jsme uvolnili 75 milionů korun, přičemž poslední pobyty proběhly letos v dubnu," řekl ministr životního prostředí Richard Brabec.

Tentokrát směřují pomoc dětem mateřských a základních škol v oblastech nejvíce postižených smogem. "Konkrétně jde o místa, kde denní koncentrace prachových částic v pětiletém klouzavém průměru překračovala 50 g/m3. Pořadatelé ozdravných pobytů s ekologickým výukovým programem z takovýchto oblastí můžou získat až 400 tisíc korun v závislosti na délce pobytu," doplnil Brabec.

Pobyty by měly trvat minimálně pět dní a probíhat mají na území s vyhovující kvalitou ovzduší. "Kromě samotného vzdělávacího programu musí pobyty zahrnovat také intenzivní kontakt s přírodou. Výukový program by měl probíhat minimálně šest hodin denně, částečně venku na čerstvém vzduchu a má se věnovat i ochraně ovzduší," vysvětlil ředitel Státního fondu životního prostředí Petr Valdman.

Dotované pobyty budou probíhat vždy od podzimu do jara, kdy je smogových situací nejvíce a jejich negativní dopad na zdraví lidí je nejvýraznější.

Jestli i vaše obec patří mezi oblasti se zhoršenou kvalitou ovzduší a vaše dítě by tudíž mohlo mít na ozdravný pobyt nárok, se podívejte v seznamu:

Oblasti se zhoršenou kvalitou ovzduší [xlsx]

Dotaci je možné čerpat jak na ubytování, tak také na stravování i dopravu žáků. O příspěvek mohou mateřské, základní i lesní školy žádat od 4. září do 30. listopadu. O dotaci mohou usilovat také dětské skupiny.

Jedna organizace může čerpat až 400 korun na den na žáka u pobytů na více než 9 nocí, nebo až 350 korun na den a žáka u pobytů na 4 až 8 nocí. Maximálně mohou dostat až 400 tisíc korun.

Zdroje:
MED, MŽPČR

Kurzy

Kurzovní lístek: 13.7.2024 Exchange s.r.o.

EUR 25,210 25,290
USD 23,130 23,250
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články