Stát si půjčí peníze od lidí, jaký nabídne výnos?

3. 12. 2010 – 0:05 | Investice | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Stát si půjčí peníze od lidí, jaký nabídne výnos?
Ministerstvo financí hodlá příští rok vydat dluhopisy pro domácnosti v objemu až deset miliard korun, Foto:NašePeníze.cz | zdroj: NašePeníze.cz

Dluhopisy pro domácnosti, jejichž vydání ve čtvrtek avizovalo ministerstvo financí, budou z finančního hlediska podobně atraktivní jako termínované účty soukromých bank. Plyne to ze srovnání aktuálních českých dluhopisů s produkty bankovního sektoru.

Dluhopisy by podle ministerstva financí měly v první fázi být dostupné v bankách, s nimiž se Ministerstvo financí domluví na spolupráci. Jisté však je, že k dispozici budou dva druhy těchto dluhopisů: dlouhodobé a krátkodobé.

Dlouhodobé dluhopisy budou mít splatnost pět až šest let a úročeny budou fixní či variabilní úrokovou sazbou. Tuto sazbu ministerstvo teprve stanoví s ohledem na aktuální podmínky na trhu.

 

<%Anketa231%>

 

Pro občana, který by o takové dluhopisy měl zájem, to znamená, že po jejich zakoupení by si mohl každý rok až do splatnosti nechat vyplatit částku odvozenou z výše úrokové sazby. Ministerstvo financí však počítá i s možností, že by občané částku získanou na úrocích mohli obratem investovat do dalších dluhopisů, čímž by maximalizovali svůj výnos.

Po vypršení splatnosti by člověk obdržel částku, kterou za dluhopis v době nákupu utratil. Jeho odměnou za to, že státu peníze půjčil, by byl ročně vyplácený výnos.

 

K tématu: Státní dluhopisy: Půjčit Česku už budete moct i vy

 

Hodnota jednoho dluhopisu bude jedna koruna, přičemž minimální povolená výše odběru má být 1000 kusů, tj. minimální investice do dluhopisů bude 1000 korun. Roční výnos se bude pochopitelně odvíjet od výše úrokové sazby, ale současné státní dluhopisy s podobnou dobou splatnosti se podle České národní banky (ČNB) pohybují na podobných úrovních jako termínované vklady soukromých bank, kolem jednoho procenta ročně u jednoletých dluhopisů a asi 2,5 procenta ročně u pětiletých dluhopisů.

Ministerstvo financí také avizovalo, že smyslem je mimo jiné rozšířit investiční možnosti Čechů. "Naším cílem je rozšířit trh, nikoli ho pokřivit," komentoval ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09). Z toho lze usuzovat, že vláda patrně nastaví parametry srovnatelné s jinými produkty na bankovním trhu.

Velmi obdobná situace bude u dluhopisů krátkodobých, jejichž splatnost bude jeden až dva roky. Rozdíl proti dlouhodobým dluhopisům bude v tom, že výnosy z nich už nebude možné reinvestovat, tj. nakoupit za ně další dluhopisy. Člověk s vyplacením jistiny získá i výnos.

Ministerstvo financí hodlá příští rok vydat dluhopisy pro domácnosti v objemu až deset miliard korun. Půjde o pilotní emisi, která prověří zájem domácností o tento finanční produkt.

Ministr Kalousek ujistil, že těchto dluhopisů se lidé dočkají nejpozději ve třetím čtvrtletí příštího roku. Do té doby se bude konat mediální informační kampaň, která má Čechy seznámit se smyslem celého projektu a se vším, co bude třeba vědět, jako je například datum vydání dluhopisů atd. Naplno by se projekt měl rozjet až v roce 2012.

-Jiří Táborský,Mediafax

Kurzy

Kurzovní lístek: 2.3.2024 Exchange s.r.o.

EUR 25,230 25,350
USD 23,290 23,470
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články