Státní zástupci se v příštím roce nejspíš dočkají vyšších platů

14. 6. 2011 – 21:37 | Naše peníze | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Státní zástupci se v příštím roce nejspíš dočkají vyšších platů
Ještě lépe by na tom byli státní zástupci ve chvíli, kdyby vláda k žádným změnám nesahala, Foto:SXC | zdroj: NašePeníze.cz

Platová základna státních zástupců by měla být od roku 2012 vypočtena jako 90 procent základu určujícího platy soudců. Novelu, která zvýší státním zástupcům meziročně platový základ o 4 607 korun, propustili v úterý poslanci do druhého čtení.

"Návrh, který vzešel z diskuze i na plénu Poslanecké sněmovny, je podle mého názoru naprosto nekonfliktní," řekl za předkladatele ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek (TOP 09).

"Jsem rád, že vláda v tomto návrhu akceptovala celou řadu připomínek, které zazněly z řad sociální demokracie," potvrdil podporu ČSSD místopředseda poslaneckého klubu této strany Jeroným Tejc.

Státní zástupci měli pro letošní rok stanovenou platovou základnu fixně částkou 46 577 korun. Od 1. ledna příštího roku se má jejich mzda přiblížit na devět desetin platové základny soudců, která je pro roky 2012 až 2014 určená ve výši 56 849 korun, pro státní zástupce to bude znamenat základ mírně přes 51 tisíc korun.

Ještě lépe by na tom byli státní zástupci ve chvíli, kdyby vláda k žádným změnám nesahala. Fixní platovou základnu měli stanovenou totiž jen pro rok 2011. V letech předchozích, ale bez přijatých změn i v těch následujících, měl být základ pro jejich plat vypočítaný jako 2,25násobek průměrné nominální mzdy v nepodnikatelské sféře v předminulém roce.

Průměrná hrubá mzda v Česku mezi lidmi, kteří nepodnikají, byla za rok 2010 lehce přes 24 tisíc korun. Pro státní zástupce by toto číslo o dva roky později znamenalo platový základ 54 650 korun. To je o osm tisíc víc, než jaký základ mají v letošním roce, ale stále ještě bezmála 3500 korun víc, než jim nyní chce přiřknout vláda.

"Cílem navrhovaného zákona je obnovit tradiční relaci mezi platy soudců a státních zástupců, která je podle obecné úpravy od roku 1997 nastavena tak, že platová základna pro určení platů státních zástupců činí 90 procent platové základny pro určení platů soudců," uvádí se v předkládací zprávě.

Předkladatelé připomínají, že k vychýlení ve prospěch platů soudců došlo v souvislosti s nálezem Ústavního soudu, který na konci loňského září zrušil pro soudce úsporná opatření přijatá na toto období. "Takovým postupem se ale platová základna státních zástupců v letech 2012 až 2014 dostala na úroveň 81,9 procenta platové základny soudců," dodává předkládací zpráva.

Poslanci návrh přikázali rozpočtovému výboru a zkrátili lhůtu na jeho projednání na 30 dnů.

Pokud novela projde zdárně celým legislativním procesem, začne platit od 1. ledna 2012.

-Filip Nachtmann | MED

Kurzy

Kurzovní lístek: 22.4.2024 Exchange s.r.o.

EUR 25,190 25,310
USD 23,640 23,820
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články