Státu chybí peníze na zdravotní a sociální pojištění poslanců a senátorů

- Naše peníze autor: Redakce NašePeníze.cz

Téměř 30 milionů korun na povinné odvody na zdravotní a sociální pojištění za poslance a senátory chybí v rozpočtu parlamentu, za výpadek peněz přitom paradoxně mohou úsporné snahy vlády.

Poslanci a senátoři přistoupili v rámci úsporných kroků vlády ke snížení svých platů a zdanění náhrad, Foto: SXC

Poslanci a senátoři přistoupili v rámci úsporných kroků vlády ke snížení svých platů a zdanění náhrad, Foto: SXC , zdroj: NašePeníze.cz

Senát i Poslanecká sněmovna budou problém řešit až v druhé polovině roku, řekli Mediafaxu mluvčí obou komor.

Poslanci a senátoři přistoupili v rámci úsporných kroků vlády ke snížení svých platů a zdanění náhrad. Protože se však nově náhrady určené na reprezentaci, dopravu či bydlení započítávají do platu, zvýšila se zákonodárcům superhrubá mzda a stouply tudíž i odvody na zdravotní a sociální pojištění. Právě na ty však v parlamentním rozpočtu chybí peníze. (Čtěte také: Kalousek nás doběhl stěžují si poslanci. Těm klesl plat o desítkytisíc měsíčně).

"Celou situaci s odvody budeme řešit až ve druhé polovině roku, a to podle toho, kolik budeme z rozpočtu čerpat a kolik peněz se nám podaří ušetřit," řekla v pondělí Mediafaxu tisková tajemnice Senátu Pavlína Heřmánková.

Stejný postoj zaujímá i sněmovna. "V tuto chvíli stále nemůžeme přesně odhadnout, v jaké míře budeme z rozpočtu čerpat. O tom problému se ale ví a nadále platí, že se k němu zhruba v polovině roku vrátíme," vysvětlil mluvčí dolní komory parlamentu Roman Žamboch.

Sněmovně vzrostou náklady podle předběžných odhadů až o 18 milionů, u Senátu částka činí zhruba 11 milionů korun.

Ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) již dříve prohlásil, že nemá v plánu dávat další peníze ze státního rozpočtu. Na tom, kde Senát a Poslanecká sněmovna vezmou chybějící finance, se tak budou zákonodárci teprve muset dohodnout.

-Filip Nachtmann | MED

Kam dál?

Jaké jsou platy našich poslanců? Propočítáte se těžko! (duben 2010)

Tagy: peníze socialni pojištění senator odvody zdravotní poslance