Stavební spoření a státní příspěvek v roce 2011

27. 12. 2010 – 21:36 | Stavební spoření | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Stavební spoření a státní příspěvek v roce 2011
Stavební spoření čekají v budoucnu i další změny, Foto: SXC | zdroj: NašePeníze.cz

Příspěvek na stavební spoření v příštím roce klesne na polovinu. Stát jej sice poskytne v plné výši, ale obratem jej zdaní 50procentní srážkovou daní.

První bod nového zákona se týká zdanění již vyplacené podpory 50procentní daní. To se dotkne pouze těch, kterým nárok na podporu vznikl v letošním roce a jimž bude poskytnuta z rozpočtu na rok 2011. Na státní podporu, na niž účastnící spoření získají nárok v následujících letech, se již daň vztahovat nebude, protože bude vyplácena nižší podpora.

 

TIP:  Kdy se probudí stavební spořitelny a co aktuálně nabízejí klientům?

 

Druhou částí zákona je snížení maximální podpory na 2000 korun ze současných 3000 nebo 4500 podle data uzavření smlouvy. Podpora se totiž sníží z dnešních 15 procent vloženého základu na deset, přičemž zachovává maximální vyměřovací základ na současných 20 000 korunách.

Třetím opatřením je odstranění výjimky, podle které úroky ze stavebního spoření nepodléhají dani.

Podle propočtů ministerstva by stát tímto způsobem mohl v příštím roce ušetřit až šest miliard korun a v roce 2012 částku 6,5 až 8,5 miliardy korun.

Zákon vychází z programového prohlášení vlády a odvolává se na to, že tato forma podpory bydlení je neefektivní. "Pro většinu účastníků je spíše výhodným, státem podporovaným spořícím produktem, kdy po splnění minimální doby spoření (pět či šest let) je možné využít úspory k jakémukoli účelu," stojí v předkládací zprávě zákona s dodatkem, že takováto forma podpory pouze odčerpává peníze všech daňových poplatníků ve prospěch těch, kteří si stavební spoření sjednali.

Zákon nakonec vláda musela projednat ve stavu legislativní nouze, protože opoziční poslanci zablokovali zrychlené projednávání. Poslanci za ČSSD proti tomuto postupu podali ústavní stížnost, protože není podle jejich názoru v souladu s jednacím řádem Poslanecké sněmovny.

-Jiří Táborský,MED

K tématu stavební spoření:

- Stavební spoření - aneb - Mějte se na pozoru

- Stavební spoření: Příspěvek od státu se zdaní 50 procenty už za tento rok

- Stavební spoření projde změnami, komu se přes to vyplatí?

- Stavební spoření ztrácí na atraktivitě, jaký má význam pro vás?

- Pozor na nekalé praktiky při uzavírání stavebního spoření!

- Stavební spoření nově: Chcete úvěr? Spořte déle!

Kurzy

Kurzovní lístek: 23.9.2023 Exchange s.r.o.

EUR 24,420 24,540
USD 22,900 23,080
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články