Stavební spoření bude jen na bydlení. Tečka!

5. 5. 2011 – 22:00 | Stavební spoření | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Stavební spoření bude jen na bydlení. Tečka!
Ústavní soud kromě zdanění státního příspěvku stavebního spoření za loňský rok zrušil také zbývající část změn ve stavebním spoření, Foto: NašePeníze.cz | zdroj: NašePeníze.cz

Ministr financí Miroslav Kalousek připravuje omezení stavebního spoření jen na bydlení. "Aby nebylo stavební jen podle názvu," řekl Kalousek. "Povede jen k destabilizaci a postupnému zániku stavebního spoření," reagoval Bohuslav Sobotka.

V oblasti stavebního spoření je opět rušno. Po zrušení změn ve stavebním spoření z loňského podzimu Ústavním soudem připravuje ministr financí Miroslav Kalousek zákon znovu. A ještě tvrdší než zrušený. Novinkou bude vyplacení státního příspěvku stavebního spoření pouze při využití úspor na bydlení.

<%Anketa55%>

Ministerstvo na druhou stranu již zaujalo jednoznačné stanovisko k nálezu Ústavního soudu, který mj. nařídil doplatit státní příspěvek, který vláda snížila "mimořádnou daní" na polovinu. Ministerstvo již jen čeká na vydání nálezu ve Sbírce zákonů, poté odešle zbývajících 5,25 mld. Kč stavebním spořitelnám, které peníze připíší na účty svých klientů.

Kde ministerstvo financí získá peníze na výplatu dodatečných prostředků, zatím není zřejmé. Miroslav Kalousek se vyjádřil pouze obecně: "Budou to muset zaplatit ti, kteří stavební spoření nemají."

Ústavní soud kromě zdanění státního příspěvku stavebního spoření za loňský rok zrušil také zbývající část změn ve stavebním spoření. Narozdíl od zdanění ovšem až s účinností ke konci roku. To znamená, že v letošním roce klienti stavebních spořitelen dostanou státní příspěvek ve výši 10 % z naspořených prostředků s maximem na 2 000 Kč i za předpokladu, že se současné koalici nepodaří změny znovu prosadit.

Důležitým bodem nálezu Ústavního soudu je, že vláda může změnit výši státního příspěvku. Nemůže ji změnit pouze v již běžícím roce, jak tomu bylo právě oním zdaněním.

Co znamená nález Ústavního soudu?

- Změny ve stavebním spoření: Jakou dostanete státní podporu za rok 2010 a 2011?

- Příspěvek u stavebního spoření letos neklesne, nařídil to Ústavní soud

Ministerstvo financí tedy má příležitost předložit vládě a ta následně parlamentu návrh změn ve stavebním spoření znovu tak, že budou platit (až na zdanění) stále. Miroslav Kalousek má plán ale ještě širší. Chce prosadit již dříve zvažované omezení účelovosti stavebního spoření pouze na účel bydlení.

Omezení výplaty státního příspěvku pouze při jeho využití na bytové potřeby by mělo na samotný systém stavebního spoření větší dopad než jeho snížení. I se současným příspěvkem ve výši 2 000 Kč je zajímavým produktem pro konzervativní střadatele. Pokud by ale museli využít naspořené peníze "na bydlení", ztratilo by pro mnohé svou atraktivitu.

Bytové potřeby dle zákona o stavebním spoření

Stavební spoření má své zastánce i odpůrce. V parlamentu se zastánci rekrutují především z opozičních stran. "Povede jen k destabilizaci a postupnému zániku stavebního spoření. Nebudeme hlasovat pro návrhy, které povedou k omezování stavebního spoření," prohlásil Bohuslav Sobotka, předseda ČSSD, v reakci na další navrhované omezení stavebního spoření.

Opoziční strany ovšem v současnosti nemají dostatečnou sílu zabránit omezování stavebního spoření a snižování dotací, které plynou nepřímo na podporu podnikání stavebních spořitelen.

Nebýt (stále ještě) štědré státní podpory, stavební spořitelny by nevznikly. Na druhou stranu je otázkou spíše politické než ekonomické diskuse, zda plní účel, který mají plnit: Podporu zkvalitňování bytového fondu v České republice.

* Výstavba bytového domu, rodinného domu nebo bytu
* Změna stavby na bytový dům, rodinný dům nebo byt
* Koupě bytového domu, rodinného domu nebo bytu vč. jejich stavby
* Koupě pozemku za účelem řešení bytových potřeb
* Splacení členského vkladu či podílu v právnické osobě
* Změna stavby, údržba stavby nebo udržovací práce
* Vypořádání společného jmění manželů nebo spoludědiců
* Úhrada za převod členství v družstvu či obchodního podílu v právnické osobě
* Koupě bytového domu, rodinného domu nebo bytu např. v dražbě
* Připojení k veřejným sítím technického vybavení
* Splacení úvěru na výše uvedené účely

-Petr Zámečník | Více informací o financování bydlení najdete na Hypoindex.cz

Kurzy

Kurzovní lístek: 19.6.2024 Exchange s.r.o.

EUR 24,780 24,900
USD 23,060 23,240
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články