Stavební spoření bude už jen na bydlení

10. 8. 2010 – 0:05 | Stavební spoření | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Stavební spoření bude už jen na bydlení
Stavební spořitelny plánovaná úsporná opatření, která by měla státní kase ušetřit zhruba 7 miliard ročně, ostře napadly jako protizákonná, Foto:SXC | zdroj: NašePeníze.cz

Jen co spořitelny "rozdýchaly" informaci o záměru vlády snížit výši státního příspěvku stavebního spoření na polovinu, přichází na řadu další těžký úder.

Vláda ve svém programovém prohlášení uvádí, že bude usilovat o zúžení účelovosti využití naspořených prostředků na stavebním spoření. Pokud by vládní návrh prošel, naspořené prostředky by bylo možné do budoucna použít jen na účely související s bydlením. Co na to stavební spořitelny?

 

K tématu:

- Státní podpora stavebního spoření se zdaní 50 pct - jaké budou dopady?

- Jaké jsou alternativy stavebního spoření?

 

Nová česká vláda vstoupila do svého úřadu s plánem rozsáhlých úspor, což bude znamenat celou řadu nepopulárních opatření. Jedním z nich, které vláda prezentovala před několika týdny - a dlouhé měsíce před tím viselo ve vzduchu - je snížení příspěvku ke stavebnímu spoření (včetně starých smluv) na polovinu.

Vláda se rozhodovala mezi různými variantami, jak omezení podpory realizovat, nakonec zvítězilo řešení v podobě 50% zdanění státních příspěvků u všech smluv včetně i těch běžících. Novinkou je také navrhované zrušení dosud platného daňového osvobození výnosů ze stavebního spoření. Všechna tato opatření, pokud zdárně projdou legislativním procesem, by měla začít platit od 1. ledna 2012.

 

TIP: Spořící kalkulačka - kolik naspoříte?

 

Stavební spořitelny plánovaná úsporná opatření, která by měla státní kase ušetřit zhruba 7 miliard ročně, ostře napadly jako protizákonná a s největší pravděpodobností se budou snažit prosazení těchto návrhů zamezit, nebo jejich razanci alespoň zmírnit. Pokles státního příspěvku by pravděpodobně vyvolal odliv části klientů, zejména těch se smlouvami po vázací lhůtě, což by pro stavební spořitelny znamenalo vysychání zdrojů pro úvěrové financování úvěrů, jak naznačuje následující tabulka.

Tabulka 1: Kolik procent z vkladů stavební spořitelny půjčily svým klientům

  Vklady mld. Kč Poměr vklady/úvěry
Stavební spořitelna České spořitelny 95 49,2%
Českomoravská stavební spořitelna 125,4 82,3%
Modrá pyramida 65 69,7%
Raiffeisen stavební spořitelna 76 48,3%
Wüstenrot - stavební spořitelna 33,2 83,5%

Zdroj: AČSS, ČNB

 

Stavební spořitelny řeší, jak zabránit případnému odlivu klientů

 

Spořitelny s ohledem na navrhované změny již nyní začínají přemýšlet nad novou strategií, jak, v případě schválení snížení státního příspěvku, stavební spoření zatraktivnit. Inspirací jim může být slovenský systém stavebního spoření, kde rovněž v minulosti stát omezil prostředky na příspěvky ke stavebnímu spoření.

„I přesto, že změny ve výši státního příspěvku se na Slovensku neobešly bez skřípění zubů jak klientů, tak stavebních spořitelen, stavební spoření zde funguje i nadále a u klientů se těší stále vysoké oblibě,“ říká Erika Kuhnová, šéfredaktorka magazínu Moj Dom. „Stavební spořitelny si nemohly dovolit, aby se stavební spoření stalo v porovnání s hypotékami výrazně méně výhodné. Takže se musely vynasnažit, aby klienty dokázaly oslovit jinak než výší státní podpory. A myslím, že se jim to podařilo,“ dodává Kuhnová.

Vyšší úročení vkladů, akce na snižování či odpouštění vstupních poplatků a zpomalení (zpřísnění) poskytování úvěrů apod., toto jsou jen první z řady návrhů a plánů stavebních spořitelen, jak si přízeň klientů udržet a dopady plánovaných vládních opatření zmírnit. "Samozřejmě s těmi avizovanými změnami pracujeme. Máme přirpavené strategie a postupy. Pokud se celý systém destabilizuje kvůli menšímu přílivu zdrojů, pak počítáme s větší razancí úrokových opatření. Mohly by se tedy zvyšovat sazby na vkladech nebo snižovat poplatky. Těch variant je spousta. Jde o to, aby to bylo výhodné pro klienta," citovaly v úvodu týdne Jiřího Plíška, ředitele Stavební spořitelny České spořitelny, Hospodářské noviny.

 

Peníze ze "stavebka" pouze na bydlení

 

Jak se zdá, návrh na snížení státní podpory, resp. její 50 % zdanění, stavební spořitelny „rozdýchaly“ a začaly se na tuto případnou změnu připravovat. Nicméně plány vlády jdou v reformě systému stavebního spoření ještě hlouběji. V čerstvě zveřejněném programovém prohlášení zmínila svůj cíl: "U nových smluv bude omezeno použití finančních prostředků výhradně na účely bydlení."

Svůj návrh vláda opírá o jednoduchou myšlenku: Pokud stát přispívá do systému stavebního spoření, jako jednoho z nástrojů na podporu bydlení, tak by tyto prostředky měly primárně sloužit na financování potřeb souvisejících s bydlením. Systém stavebního spoření je však postaven na principu kolektivního spoření a půjčování, a zúžení účelovosti naspořených prostředků by určitě znamenalo další odliv klientů - střadatelů, a tím pádem i zdražení úvěrů, což se stavebním spořitelnám pochopitelně nelíbí.

-Luboš Svačina, Více na Hypoindex.cz

Kurzy

Kurzovní lístek: 16.7.2024 Exchange s.r.o.

EUR 25,240 25,360
USD 23,250 23,430
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články