Stavební spoření budou poskytovat i běžné banky a bude i na důchod

- Stavební spoření autor: Redakce NašePeníze.cz

Stavební spoření by mohly nabízet nejenom stavební spořitelny, ale i běžné banky, příslušnou předlohu ve středu v prvním kole jednání odklepla Poslanecká sněmovna. Předloha současně zavádí účelovost státní podpory, bude se moci použít pouze na bydlení nebo na důchodové připojištění.

Zákon počítá i s tím, že státní příspěvek by se mohl využít na bytové účely nebo na důchod. Foto:SXC

Zákon počítá i s tím, že státní příspěvek by se mohl využít na bytové účely nebo na důchod. Foto:SXC,zdroj: NašePeníze.cz

Ministerstvo financí tvrdí, že zpřístupněním stavebního spoření bankám posílí konkurenční prostředí a posílí stabilitu systému. Stavební spoření je navíc podle dřívějšího vyjádření ministra financí Miroslava Kalouska (TOP 09) finanční produkt, a není tak podle něj jediný racionální důvod, proč by ho měly poskytovat jen stavební spořitelny.

Banky budou moci podle Kalouska žádat o povolení na stavební spoření nejdříve k 1. lednu 2015 a stavební spořitelny budou moci naopak žádat o bankovní licenci.

Zákon počítá i s tím, že státní příspěvek by se mohl využít na bytové účely nebo na důchod. Tyto změny by měly platit od roku 2014 pro všechny smlouvy včetně dříve uzavřených.

 

Jitka Zadražilová | MED

Tagy: důchod banky banka penze stavební spoření