Stavební spoření: Jakou má státní podporu v okolních zemích?

17. 8. 2010 – 0:03 | Stavební spoření | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Stavební spoření: Jakou má státní podporu v okolních zemích?
Nejsložitější systém stavebního spoření má Německo, Foto:SXC | zdroj: NašePeníze.cz

Stavební spoření není státem podporovaným produktem jen v České republice. Obdobně lze nalézt státní podporu tomuto produktu i v okolních státech vyjma Polska.

V Rakousku spoří přes stavební spoření 5,1 mil. obyvatel. Výše úspor na smlouvách stavebního spoření k závěru minulého roku byla cca 18,1 mld. EUR. Vázací doba je 6 let. Podpora stavebního spoření je v Rakousku variabilní, může se pohybovat v rozmezí 3 - 8 %. Maximální základ podpory je však 1200 EUR. Výchozí parametr pro stanovení výše podpory jsou průměrné výnosy státních dluhopisů na sekundárním trhu. O výši aktuální podpory informuje ministerstvo financí. Za rok 2009 státní podpora činila 3,5 %, tj. maximálně 42 EUR.

 

TIP: Spořící kalkulačka - kolik naspoříte?

 

Na Slovensku má smlouvu ve fázi spoření cca 1 mil. obyvatel. Celková naspořená částka ve stavebních spořitelnách činila ke konci minulého roku 2,1 mld. EUR. Vázací lhůta je stejně jako v ČR 6 let. V minulosti došlo k omezení účelu využití podpory na bytové potřeby, avšak zájem o stavební spoření opadl natolik, že v roce 1999 bylo dané omezení zrušeno. Podpora je zde variabilní, pravidla výpočtu jsou uvedena v zákoně, přičemž výše podpory vychází z výnosu státních dluhopisů (obdobně jako v Rakousku). Může se pohybovat v rozmezí 5 - 15 % (aktuálně činila 12,5%), maximálně však 66,39 EUR. O aktuální výši státní podpory informuje každoročně ministerstvo financí.

Německo má ze všech okolních států nejsložitější systém stavebního spoření. Ke konci roku 2009 byl počet spořících smluv 30,1 mil. s výší naspořených částek cca. 124,8 mld. EUR. Vázací doba v Německu je 7 let. Klasická podpora stavebního spoření je 8,8 %, maximálně však z 512 EUR, tedy 45,06 EUR, roční příjem spořitele však musí být nižší než 25 600 EUR. Pro manžele platí dvojnásobek hodnot (Německo využívá rodinné zdanění i princip uplatňování podpory na rodinu). Ke stavebnímu spoření lze ovšem získat více druhů podpory (dále uvedeno vždy pro jednotlivce). Mimo klasické podpory může na smlouvu přispívat zaměstnavatel a k tomu se váže další podpora ve výši 9 % (maximálně 43 EUR), je zde však opět testován příjem. Zároveň lze ke stavebnímu spoření využít příspěvek na spoření k zajištění na stáří (maximálně 154 EUR), neboť stavební spoření je v Německu v tomto ohledu postaveno na roveň penzijnímu připojištění.
 

-Josef Rajdl, Fincentrum

Kam dál?

- Stavební spoření bude už jen na bydlení

- Státní podpora stavebního spoření se zdaní 50 pct - jaké budou dopady?

- Jaké jsou alternativy stavebního spoření?

Kurzy

Kurzovní lístek: 6.12.2023 Exchange s.r.o.

EUR 24,290 24,410
USD 22,450 22,630
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články