Stavební spoření: Příspěvek od státu se zdaní 50 procenty už za tento rok

23. 9. 2010 – 8:29 | Stavební spoření | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Stavební spoření: Příspěvek od státu se zdaní 50 procenty už za tento rok
Podle propočtů ministerstva by stát tímto způsobem mohl v příštím roce ušetřit až šest miliard korun, Foto: SXC | zdroj: NašePeníze.cz

Vláda se ve středu shodla na snížení podpory stavebního spoření o polovinu. České televizi to řekl premiér Petr Nečas (ODS). Zákon, který omezuje podporu stavebního spoření, má dva body.

První obsahuje zdanění vyplacené podpory 50procentní daní a druhý snížení podpory na 2000 korun.

První bod se týká zdanění již vyplacené podpory 50procentní daní. To se dotkne pouze těch, kterým nárok na podporu vznikl v letošním roce a kterým bude poskytnuta z rozpočtu na rok 2011. Na státní podporu, na niž účastnící spoření získají nárok v následujících letech, se již daň vztahovat nebude, protože bude vyplácena nižší podpora.

 

TIP: Stavební spoření: Jakou má státní podporu v okolních zemích?

 

Druhou částí zákona je snížení maximální podpory na 2000 korun ze současných 3000 nebo 4500 podle data uzavření smlouvy. Ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) totiž navrhuje snížit podporu z dnešních 15 procent vloženého základu na deset, přičemž zachovává maximální vyměřovací základ na současných 20 000 korunách. Aby však mohla tato úprava fungovat, musí zákon začít platit nejpozději prvního ledna příštího roku. Ministerstvo financí proto navrhuje zkrácené projednávání ve sněmovně, díky němuž by zákon mohl být přijat už v prvním čtení.

 

TIP: Spořící kalkulačka - kolik naspoříte?

 

Třetím opatřením je odstranění výjimky, podle které úroky ze stavebního spoření nepodléhají dani.

Podle propočtů ministerstva by stát tímto způsobem mohl v příštím roce ušetřit až šest miliard korun a v roce 2012 6,5 až 8,5 miliardy korun.

Zákon vychází z programového prohlášení vlády a odvolává se na to, že tato forma podpory bydlení je neefektivní. "Pro většinu účastníků je spíše výhodným, státem podporovaným spořícím produktem, kdy po splnění minimální doby spoření (5 či 6 let) je možné využít úspory k jakémukoli účelu," stojí v předkládací zprávě zákona s dodatkem, že takováto forma podpory pouze odčerpává peníze všech daňových poplatníků ve prospěch těch, kteří si stavební spoření sjednali.

-Jiří Táborský, Mediafax

K tématu:

- Stavební spoření lidé už ruší. Může za to chystaná změna

- Státní podpora stavebního spoření se zdaní 50 pct - jaké budou dopady?

Kurzy

Kurzovní lístek: 20.7.2024 Exchange s.r.o.

EUR 25,120 25,200
USD 23,090 23,190
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články