Stavební spoření pro děti ožívá, i přes rizika

17. 1. 2018 – 0:00 | Stavební spoření | red | Diskuze:

Stavební spoření pro děti ožívá, i přes rizika
Ilustrační foto | zdroj: freeimages.com

Omezení hypoték ze strany ČNB a nízké úrokové sazby hrály v loňském roce stavebním spořitelnám do karet. Rozpůjčovaly téměř 60 miliard korun. Přes pokles nově uzavřených smluv o stavebním spoření se ale většině daří i na poli dětského stavebního spoření.

Stavební spořitelny v loňském roce poskytly úvěry za 59,6 miliardy korun. Oproti předloňskému roku vzrostl objem poskytnutých úvěrů o 18 procent. Meziroční pokles ale zaznamenaly stavební spořitelny v uzavírání nových smluv o stavebním spoření, a to přibližně o desetinu na necelých 427 tisíc.

Změna legislativy pomohla dětskému stavebnímu spoření

Od roku 2016, kdy došlo ke změně legislativy, nepotřebují rodiče souhlas opatrovnického soudu k výpovědi smlouvy o stavebním spoření dítěte, pokud se po šesti letech shodnou na výpovědi. Možnost snadnější výpovědi vedl k růstu zájmu o dětské stavební spoření.

Měli byste vědět: Proč se vyhnout stavebnímu spoření pro děti

Největší nárůst dětských smluv zaznamenala Českomoravská stavební spořitelna (ČMSS, Liška), která uzavřela zhruba 60 tisíc smluv pro děti do 26 let, tedy o 26 procent více než o rok dříve.

Dětských smluv přibylo i Stavební spořitelně České spořitelny (SSČS, Buřinka), která ale počítá děti do věku 18 let. V roce 2017 uzavřela SSČS více než 70 tisíc nových smluv, z toho bylo zhruba 9, 5 tisíce smluv pro děti. To představuje meziroční nárůst podílu dětských smluv z devíti procent na více než 13 procent.

Raiffeisen stavební spořitelně (RSTS) vzrostl počet dětských smluv meziročně z 10 na 14 procent. U RSTS lze uzavřít dětskou smlouvu do 18 let. Vyšší podíl smluv pro děti měla v loňském roce také také Wüstenrot stavební spořitelně (WSTS), a to o 15 procent. WSTS ale bere dětské smlouvy až do 24 let.

Modrá pyramida zaostává

Výjimkou byla Modrá pyramida stavební spořitelna (MPSS), u níž podíl dětských smluv meziročně mírně poklesl o pět procent. A to i přesto, že celkový počet smluv vzrostl z necelých 90 tisíc v roce 2016 na loňských téměř 105 tisíc.

Na druhou stranu se MPSS může pochlubit největším růstem objemu poskytnutých úvěrů. Zatímco ČMSS a WSTS poskytly meziročně o pět, resp. 12 procent úvěrů méně, MPSS se podařilo poskytnout dokonce o 55 procent úvěrů více.

Rok 2018 rokem stavebních spořitelen

Letošní rok by měl být na trhu stavebního spoření růstový na všech frontách. Úrokové sazby sice dále porostou, úvěry však stále zůstanou velmi výhodné. Rostoucímu trendu úvěrů budou navíc i v letošním roce nahrávat limity výše úvěru k zástavní hodnotě nemovitosti (LTV) stanovené ČNB, které častěji, než dříve nahánějí klienty do náruče stavebních spořitelen, aby mohli dofinancovat chybějící část hypotečního úvěru.

Místopředseda představenstva ČMSS Jochen Maier upozorňuje i na další z výhod stavebního spoření, kterou je záruka úrokových sazeb úvěrů do budoucna. „Majitelé stavebního spoření získávají garanci úrokové sazby pro případný následný úvěr. Význam této garance poroste s tím, jak postupně porostou úrokové sazby v ekonomice. Klienti ČMSS už nyní vědí, za jakých podmínek budou moci získat úvěr třeba v roce 2023,“ uzavřel místopředseda představenstva ČMSS Jochen Maier.

Přestože v loňském roce počet nových smluv o stavebním spoření klesl, vývoj v posledním čtvrtletí naznačuje, že by letošní rok mohl být silnější. V letošním roce by se podle tajemníka Asociace českých stavebních spořitelen Jiřího Šedivého mohl počet uzavřených smluv opět vyšplhat k 500 tisícům.

Zdroje:
Hypoindex.cz

Kurzy

Kurzovní lístek: 2.12.2022 Exchange s.r.o.

EUR 24,310 24,430
USD 23,070 23,250
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články