Stavební spoření projde změnami, komu se přes to vyplatí?

1. 10. 2010 – 9:25 | Stavební spoření | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Stavební spoření projde změnami, komu se přes to vyplatí?
Stavební spoření patří mezi nejvyužívanější finanční produkty v České republice, Foto:SXC | zdroj: NašePeníze.cz

Státní příspěvek stavebního spoření za letošní rok bude příští rok zdaněn 50% daní. Dani se již nevyhnou ani úroky. A od příštího roku klesne státní příspěvek na max. 2 000 Kč.

Přesto stavební spoření není odepsané. Komu se vyplatí spořit ve stavebních spořitelnách i po změně?

Hlavním benefitem stavebního spoření by neměl být státní příspěvek. Základním smyslem stavebního spoření je poskytování úvěrů - a to především řádných úvěrů ze stavebního spoření. Ty mají oproti hypotékám několik nemalých výhod v čele s jistou úrokovou sazbou z úvěru již od podpisu smlouvy o stavebním spoření. Samozřejmě mají i několik nevýhod. A tou hlavní je, že potřebuje střadatele, kteří úvěr čerpat nebudou.

 

TIP: Spořící kalkulačka - kolik naspoříte?

 

Jenže jak motivovat klienty, aby stavebním spořitelnám poskytli své prostředky i v případě, kdy nechtějí čerpat úvěr? Jedním z motivů je státní příspěvek. Ten byl zejména v počátku stavebního spoření velmi štědrý... až příliš. V současných cenách dosahoval 17 902 Kč. K motivaci střadatelů stačí výrazně méně.

 

Kdo využívá stavební spoření

 

Stavební spoření patří mezi nejvyužívanější finanční produkty v České republice. Stavební spořitelny evidují téměř 5 milionů smluv[1] o stavebním spoření ve fázi spoření. Historicky nejvíce jich zaznamenaly v roce 2003, kdy lidé měli ve fázi spoření uzavřeno přes 6,3 milionu smluv. Lze tedy bez nadsázky říci, že stavební spoření využívá téměř každý. Rozdílné jsou ale motivy střadatelů.

Vzhledem k počtu necelého 1 milionu poskytnutých úvěrů převažují lidé využívající stavební spoření především jako výhodnou formu uložení úspor. Dalo by se tedy očekávat, že snížení státního příspěvku bude významným motivem k odlivu klientů, čímž by stavební spořitelny neměly dostatek prostředků na poskytování úvěrů.

 

Prudký odliv klientů stavebních spořitelen nehrozí

 

Nehrozí nejen prudký, ale ani příliš velký odliv klientů od stavebních spořitelen. Prvním (a poměrně jednoduchým) argumentem je výpovědní lhůta, která dává stavebním spořitelnám 3 měsíce času na případné zajištění chybějících zdrojů. Ovšem tento argument není jediný.

Již před rokem zveřejnil svou analýzu Josef Rajdl, vedoucí analytik společnosti Fincentrum, v níž konstatuje možné ohrožení stavebních spořitelen při snížení státního příspěvku následovaného masivním odlivem klientů. Ještě v polovině roku 2009 byla více než polovina smluv o stavebním spoření již za vázací dobou, a tedy prostředky na těchto smlouvách mohly být do tří měsíců vybrány svými majiteli. Dnes může být jejich podíl ještě vyšší. A není třeba poznamenávat, že většina prostředků je uložena na starších smlouvách, na kterých lidé spoří již delší dobu.

Klienti ale stavební spořitelny houfně opouštět pravděpodobně nebudou. Sice finanční zprostředkovatelé již nyní zaznamenávají zvýšený zájem lidí stavební spoření rušit, ovšem to nemusí být zdaleka dáno jen připravovanými změnami. V obdobích hospodářské recese lidé obecně sahají do úspor, aby překlenuli "hubená léta" - a stavební spoření může být jedním ze zdrojů chybějících financí.

Vládou schválené změny ve stavebním spoření mohou být spíše katalyzátorem urychlující rozhodnutí lidí, kteří beztak zvažovali výpověď smlouvy a užití prostředků.

 

Co se mění ve stavebním spoření
  • - státní příspěvek za rok 2010 bude zdaněn 50% daní z příjmů
  • - státní příspěvek od roku 2011 bude 10 % z naspořené částky, max. 2 000 Kč
  • - úroky z vkladů na stavebním spoření budou zdaněny standardní 15% sazbou daně z příjmů

-Petr Zámečník, více na Hypoindex.cz

Kam dál?

- Stavební spoření: Příspěvek od státu se zdaní 50 procenty už za tento rok

- Stavební spoření lidé už ruší. Může za to chystaná změna

- Stavební spoření: Jakou má státní podporu v okolních zemích?

- Stavební spoření bude už jen na bydlení

Kurzy

Kurzovní lístek: 25.7.2024 Exchange s.r.o.

EUR 25,290 25,430
USD 23,340 23,520
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články