Stavební spoření s podoporou 1500 korun a důchodová reforma mají snížit zadlužení

1. 7. 2010 – 21:05 | Domácí | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Stavební spoření s podoporou 1500 korun a důchodová reforma mají snížit zadlužení
V důchodové reformě se bude vláda držet závěrů Bezděkovy komise, včetně navrhovaných změn, Foto: SXC | zdroj: NašePeníze.cz

Vyrovnané veřejné finance do roku 2016 a rozpočet, který by neměl překročit 3 % HDP v roce 2013, to jsou cíle, na kterých se shodli vyjednávači K9.

Deficit rozpočtu na příští rok by měl být asi135 miliard, uvedl to premiér a předseda ODS Petr Nečas na tiskové konferenci.

"Dnes jsme uzavřeli programovou část týkající se veřejných rozpočtů, důchodového systému a mandatorních výdajů," uvedl Nečas.

K9 se zavázala dosáhnout vyrovnaných veřejných financí do roku 2016, s tím, že v roce 2013 deficit státního rozpočtu nepřekročí 3 % HDP.

Nečas také slíbil, že daň z příjmu právnických osob se zvedat nebude. "U daně z příjmu fyzických osob nebudeme prohlubovat degresi," doplnil Nečas.

Podpora stavebního spoření klesne na 1500 korun ročně.

 

<%Anketa55%>

 

Rozpočet na rok 2011, jehož aktivním tvůrcem chce nová vláda být, by se podle Nečase měl pohybovat kolem 135 miliard s tím, že nepřekročí 4,6 % HDP, což je ještě o něco ambicióznější cíl, než který stanovuje konvergenční program.

V důchodové reformě se bude vláda držet závěrů Bezděkovy komise, včetně navrhovaných změn. "Pokles odvodů bude kompenzován zvýšením daně z přidané hodnoty," doplnil Nečas.

Předseda VV Radek John dodal, že důchodové reformy jsou plánovány až na rok 2012. "Nemá cenu každý rok firmám měnit podmínky," řekl.

Úpravy odvodů na sociální pojištění mohou být podle Nečase provedeny třemi způsoby. Prvním je zavedení tuhé sazby, tu však ODS podle Nečasových slov odmítá. Druhou možností je návrat k dani z hrubé mzdy a třetím možným způsobem je limitovat mzdové náklady stropující částkou.

Ke zbývajícím dvěma možnostem, které jsou pro ODS přijatelné, se ani předseda VV, ani předseda TOP 09, Karel Schwarzenberg nevyjádřili.

Nečas na závěr upřesnil, že při stanovování těchto cílů vyjednavači počítali s 1 % růstem HDP.

-Petra Kotvová, Mediafax

Kam dál?

- Správná penzijní reforma? To se ukáže až za desítky let

- Paroubek: Lobby penzijních fondů zvítězilo, důchodci budou chodit o žebrácké holi

- Penzijní reformu zaplatí i důchodci

Kurzy

Kurzovní lístek: 25.7.2024 Exchange s.r.o.

EUR 25,290 25,410
USD 23,340 23,520
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články